Częstochowskie szpitale zapełnione

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny NMP w Częstochowie/ fot. WSS

Przepełnione placówki medyczne, brak łóżek covidowych oraz zmiany w organizacji planowanych zabiegów to jedne z wielu problemów polskiej służby zdrowia. W Częstochowie sytuacja nie wygląda lepiej.

Od początku epidemii koronawirusa na terenie miasta i powiatu chorobą zakaziło się 17 tys. 172 osób – informuje Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie:

– Na terenie miasta to ponad 11,5 tys. osób, a w powiecie 5684 osoby. Obecnie na kwarantannie przebywa 13,5 osób – z miasta ok. 9 tys., a powiatu – ok 4,5 tys. osób. Mamy również dobre informacje. Od początku pandemii do 23 marca z choroby wyzdrowiało ok. 13,5 tys. osób.

Niepokojący jest fakt, że nie każdy pacjent covidowy otrzyma odpowiednią pomoc. Jeszcze tydzień temu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dla chorych na koronawirusa przeznaczonych było 110 miejsc, w tym ok. 20 wolnych. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Liczba łóżek musiała zostać zwiększona – mówi rzecznik prasowy placówki Dariusz Tworzydło:

– Na 23 marca zajętych mamy 125 łóżek covidowych. Oprócz tego obsługujemy pacjentów, którzy przyjechali na SOR. Pozostałe osoby kierowane są przez Centrum powiadamiania ratunkowego do MSWiA.

O tym, jak sytuacja wygląda w Miejskim Szpitalu Zespolonym mówi dyrektor placówki Wojciech Konieczny:

– Obecnie mamy 106 miejsc covidowych na 110 pacjentów. Osoby te zajmują również wszystkie łóżka na oiomie. Dzisiaj w naszym szpitalu uruchamiamy dodatkowe 12 łóżek. Następne zwiększenie (o ok. 20 łóżek) planujemy w przyszłym tygodniu.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia 23 marca w Polsce zarejestrowano 16 tysięcy 741 zakażeń koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarły 82 osoby, natomiast 314 z powodu współistnienia innych schorzeń.

ABK