Fot. Radio Fiat

Debata Polskiego Klubu Ekologicznego pod nazwą: „W ogrodzie Stwórcy – człowiek, turysta, pielgrzym” odbyła się w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie w środę 16 czerwca. Była ona okazją do omówienia tematów związanych z wykorzystaniem natury, jako dobra otrzymanego od Boga przez człowieka.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Małopolska oraz przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Jednym z gości spotkania był Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Jak zaznaczył, jednym z najważniejszych zadań Lasów Państwowych jest ich ochrona.

– Stoimy twardo przy swoim stanowisku, jesteśmy odpowiedzialni za przyrodę, środowisko i polskie lasy. Jesteśmy wzmocnieni prawie dwustuletnią nauką. My tego nie wymyśliliśmy wczoraj. Jest to kontynuacja pewnych założeń naukowców i ludzi, którzy całe swoje życie spędzili w lesie i znają się na nim – mówił Józef Kubica.

Ponadto, jak dodaje dyrektor Kubica, Lasy Państwowe wprowadzają szereg działań, aby w tym szczególnie trudnym czasie pandemii zintegrować człowieka z przyrodą.

– Niedawno ogłosiliśmy akcję „Zanocuj w lesie”. Zachęcamy wszystkich do w zięcia w niej udziału, tym bardziej że społeczeństwo naprawdę jest zmęczone pandemią i izolacją. Prezydent Andrzej Duda zainicjował akcję w Rytlu „#sadziMY”. Niedługo zainicjuje też akcję „#sprzątaMY”. Wszystko po to, by las służył człowiekowi jak najdłużej – dodał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Jednym z prelegentów debaty był Zbigniew Witkowski, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Małopolska. W swoim wykładzie omawiał m.in. proces powstawania świata roślin i zwierząt oraz pojawienia się w nim ludzkości. Jak podkreślił, dbanie człowieka o przyrodę leży u podłoża jego natury.

– Człowiek ma dwoistą naturę: materialną i duchową. Dbanie o przyrodę zależy od tego, która z nich w nas przeważa. Jeśli jest to natura materialna, nie dbamy o las, a wyłącznie go eksploatujemy. Jeśli ta duchowa, dana od Stwórcy, to wtedy potrafimy sobie poradzić z wykorzystywaniem tego daru, ale w taki sposób, by pozostawić go następnym pokoleniom bez żadnych negatywnych zmian – powiedział Zbigniew Witkowski.

Debata była jedną z cyklu spotkań „Ekologia konserwatywna, Chrześcijaństwo a ekologia” zainicjowanego po raz pierwszy w lipcu 2020 roku. Była też okazją do omówienia szczegółów dotyczących Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę, zaplanowanej na 18 września.

BNO

Skip to content