„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Kampania trwa od października 2018 roku od marca 2019 roku i skierowana jest do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych, poprzez podniesienie poziomu wiedzy na następujące tematy: zagrożenia związane z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożenia związane z emisją tlenku węgla, zapewnienie właściwej ewakuacji oraz sposoby powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych.

Tlenek węgla (zwany również czadem) to bardzo trujący gaz i jak wynika z badań – co czwarty Polak myśli, że można rozpoznać go po zapachu lub dymie. Niestety nic bardziej mylnego, ponieważ jest on niewyczuwalny przez ludzkie zmysły. W ciągu ostatnich trzech lat wzrosła liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych, w wyniku zatrucia przez czad. Właśnie dlatego, Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla, a także przypomina o obowiązku właściwego utrzymania ich stanu technicznego (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.

źródło: www.straz.gov.pl

foto źródło: www.ekologia.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content