Czwartkowy Wieczór z Chórem tym razem w klimacie jazzowym

W czwartek 28 kwietnia Filharmonia Częstochowska zaprasza na koncert „The Latin Jazz Mass” Będzie to „Msza jazzowa” zaaranżowana przez współczesnego niemieckiego kompozytora Martina Vollingera. Koncert odbędzie się w ramach Czwartkowych Wieczorów z Chórem Collegium Cantorum.

O szczegółach jazzowej aranżacji mówi Dariusz Madejski z impresariatu Filharmonii:

„Msza jazzowa” to wyjątkowa kompozycja. Kojarzy się oczywiście z Mszą św., bo taki był zamysł kompozytora. Jest to utwór zbudowany na kanwie rytuału Mszy św. Natomiast ze względu na jego charakterystykę jest z powodzeniem wykonywany w salach koncertowych i tak zabrzmi dzisiaj w Filharmonii Częstochowskiej.

Wykorzystanie muzyki popularnej do liturgii Mszy św. może budzić kontrowersje, jednak Dariusz Madejski uspokaja, że efekt końcowy niemieckiego kompozytora jest zachwycający:

The Latin Jazz Mass to utwór łączący w sobie najbardziej charakterystyczne elementy muzyki latynoskiej. Czyli pojawią się rytmy salsy, samby, bossa novy. Kompozytor to bardzo umiejętnie wplata w ten rytuał Mszy św., zachwyca melodiami, barwnością chóru i częściami improwizowanymi. Dzieło jest naprawdę wyjątkowe i jednocześnie bardzo przyjemne w odbiorze dlatego jesteśmy pewni, że zachwyci każdego słuchacza.

Początek koncertu pod batutą Janusza Siadlaka, dyrygenta chóru Collegium Cantorum zaplanowano na godz. 19:00.

Skip to content