Czy częstochowianie mogą jeździć bez dokumentów?

Nowelizacja przepisów miała zwolnić z obowiązku posiadania przy sobie polisy ubezpieczenia pojazdu czy dowodu rejestracyjnego. Planowane zmiany miały obowiązywać już od 4 czerwca. – System elektroniczny wdrażany w kraju okazał się jednak mało skuteczny. Wiele mankamentów posiada też Krajowy System Informatyczny, który nie ułatwia sprawy. Jak na razie nowy system nie pozwala w razie kontroli funkcjonariuszom na dostęp cyfrowy do prawa jazdy kierowcy oraz na automatyczne sprawdzenie o opłaconym ubezpieczeniu OC. W praktyce nic nie uległo zmianie – mówi Grzegorz Nowak z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie, a kierowcy są nadal zobligowani do tego aby mieć ze sobą potrzebne dokumenty.

Jak tłumaczy Komenda Głowna Policji, nie wdrożono na czas “odpowiednich rozwiązań technicznych”. W związku z tym wejście w życie wspomnianych zmian zostało zawieszone do czasu wdrożenia owych rozwiązań technicznych. Innymi słowy, do tego czasu wspomniane wyżej przepisy obowiązują w dotychczasowym brzmieniu, a więc kierujący pojazdami, niezależnie od kraju rejestracji, nadal są obowiązani do posiadania przy sobie i okazywania uprawnionym organom dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content