Czy miasto rozmienia się na drobne? Czy chodzi o polityczną hucpę?

Zwykle bajki zaczynają się od „Dawno, dawno temu”, ale to, co dzieje się obecnie w Częstochowie wydarzyło się naprawdę. Najpierw i to całkiem nie tak dawno zniknęły z Alei banery „Częstochowa wita pielgrzymów”. A potem… przejdźmy może do rzeczywistości. 26 września głosami 12:11 przy 4 wstrzymujących radni Rady Miasta Częstochowy przegłosowali apel do abp. Wacława Depo o przekazywanie rekompensaty finansowej dla miasta Częstochowy za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego.

Projekt uchwały stanowił jeden z ostatnich punktów programu XVII sesji Rady Miasta Częstochowy, ale okazał się jednocześnie najgłośniejszym i najbardziej kontrowersyjnym momentem obrad częstochowskich rajców. Mówi Paweł Ruksza, radny z klubu PiS.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/5_ruksza.mp3]

„W związku z rosnącą liczbą przybywających do Częstochowy pielgrzymów oraz wzrastającymi z tego powodu kosztami obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego, mając na uwadze wizerunek mieszkanek i mieszkańców, pątników i pątniczek, pragniemy w ramach ogólnie przyjętych dobrych kanonów dbania o nasze wspólne dobro, małą ojczyznę Częstochowę, zaproponować partycypację w kosztach obsługi ww. systemu śmieciowego” – czytamy w treści apelu przygotowanym przez będącego w koalicji rządzącej radnego SLD Sebastiana Trzeszkowskiego.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/1_trzeszkowski.mp3]

Radny w przygotowanym apelu proponuje, by częstochowska kuria metropolitalna przekazywała na rzecz samorządu złotówkę od każdego pielgrzyma. Część, a konkretnie 20 procent tej kwoty miałaby być spożytkowana „na poprawę infrastruktury turystycznej, na przykład poprzez zwiększenie ogólnodostępnych toalet publicznych”.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/2_jastrzebska.mp3]

Mówiła podczas sesji radna Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Jastrzębska. Zdaniem Artura Gawrońskiego z klubu PiS, uchwała jest pokazaniem, że urząd nie radzi sobie ze swoimi zadaniami.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/3_gawronski.mp3]

Treść apelu będącego uzasadnieniem do uchwały nie wydaje się jednak mieć na celu zachęcania, a zniechęcania pielgrzymów. A według wielu radnych jest wykorzystaniem ich do celów politycznych. Mówi Monika Pohorecka.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/4_pohorecka.mp3]

W podobnym tonie wypowiadał się Łukasz Banaś z klubu Koalicji Obywatelskiej, będącej przecież zazwyczaj odmiennego zdania niż Kościół czy działacze PiS.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/6_banas.mp3]

Cztery głosy „wstrzymujące” ze strony Koalicji Obywatelskiej zdecydowały de facto o przegłosowaniu uchwały dwunastoma głosami przez będące w większości SLD. 11 radnych głosowało przeciw.

Już po zakończeniu obrad sesję komentował dla nas ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Wrona.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/7_wrona.mp3]

Oraz radny Rady Miasta Częstochowy Paweł Ruksza.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/8_ruksza.mp3]

Głos w temacie zabrał także Michał Kłosowski, dyrektor wykonawczy Instytutu Nowych Mediów.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2019/09/9_klosowski.mp3]

Do tematu z pewnością będziemy wracać.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content