Czy miasto zaciągnie kolejny kredyt?

Urząd Miasta/fot. Radio Fiat

250 milionów złotych – taką sumę częstochowski Magistrat chce uzyskać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kredyt zaciągnięty na lata 2021-2024 ma być przeznaczony na realizację inwestycji miejskich. Jeden z radnych alarmuje, że podobna uchwała o kredycie była głosowana w 2017 roku, a środki z kredytu miały trafić m.in. na budowę linii tramwajowej na Parkitkę. Zadanie nie zostało jednak wykonane. Czy teraz będzie inaczej?

Głosowanie w sprawie uchwały o zaciągnięciu kredytu odbędzie się 17 lutego, podczas sesji Rady Miasta. Kredyt to kolejne obciążenie dla zadłużonego już budżetu, dlatego o opinię w sprawie kolejnej pożyczki poprosiliśmy mieszkańców Częstochowy:

– Niech zaciągają. Jeśli jest to bardzo potrzebne.
– Oni i tak robią, co chcą. Kolejne zadłużenie raczej nam nie pomoże. 250 mln zł to bardzo duża kwota.
– Oczywiście kto to będzie spłacał? My.

Ostatnia transza kredytu, zaciągniętego na lata 2021-2024 ma być spłacona w 2038 roku. Na każdego z mieszkańców przypadnie do spłaty ok. 1000 zł. Radny PiS Piotr Wrona tłumaczy, że następne zapożyczenie nie będzie korzystne dla miasta:

– Prezydent po raz kolejny zaskoczył nas swoimi decyzjami. Teraz dowiadujemy się, że miasto chce zaciągnąć kredyt na 250 mln zł. Taką samą sumę zaciągnięto w kwietniu 2017 roku. Zadłużenie na koniec tego roku wynieść ma ok 650 mln zł. Szybkie zadłużanie niedługo może spowodować bankructwo. Te pieniądze nie polepszą sytuacji miasta.

Magistrat podkreśla, że potrzeby inwestycyjne miasta na najbliższe 4 lata wskazują potrzebę zasilenia budżetu dodatkowymi środkami. Jak podkreślają władze Częstochowy, urząd korzysta ze środków kredytowych Europejskiego Banku Inwestycyjnego od 2006 roku, współfinansując zadania inwestycyjne w mieście. Według miasta ze sporządzonej prognozy długoterminowej na lata 2021–2038 wynika, że kredyt nie powinien wpłynąć negatywnie na płynność finansową, a wymagane ustawą o finansach publicznych wskaźniki utrzymywać się będą na ustawowym poziomie.

ABK