Czy wątroba to drugie serce organizmu? Sprawdźmy to!

Wątroba to jeden z największych gruczołów w ludzkim ciele. Potwierdza to fakt, że jako część układu pokarmowego, stanowi jednocześnie około 5% całej masy ludzkiego ciała. Waga wątroby zależna jest przede wszystkim od płci – u kobiet wynosi od 1,3 kg do 1,5 kg, zaś u mężczyzn waga wątroby sięga nawet do 2 kg. Masa wątroby jest wysoce uzależniona od ilości krwi, jaka wypełnia ten gruczoł. Ze względu na swój pokaźny rozmiar, specyficzną budowę i umiejscowienie, wątroba odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w funkcjonowaniu układu trawiennego, ale i całego organizmu. Bez tego organu, człowiek nie byłby w stanie żyć – zwłaszcza, że wątroba bierze udział w większości procesów związanych z metabolizmem i tym samym odpowiada za wydalanie wszystkich toksyn z organizmu. Jedną z najbardziej zaskakujących funkcji gruczołu jest zdolność do samoregeneracji. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy w jakikolwiek sposób zaburzać pracę naszej wątroby – wręcz przeciwnie. Powinniśmy o nią dbać zupełnie tak samo, jak o serce.

Lista zaniedbań wątroby, czyli czego powinieneś się wystrzegać

Jak każdy organ w ludzkim organizmie, wątroba narażona jest na występowanie wielu chorób. Mogą one dotknąć zarówno miąższ gruczołu, naczynia krwionośne czy znajdujące się wewnątrz gruczołu drogi żółciowe. W większości przypadków występowania schorzeń, winę pełni nadużywania alkoholu. Wśród najczęstszych chorób wątroby wymienia się przede wszystkim jej marskość. Zwłóknienie wątroby to dolegliwość, która rozwija się bardzo długo (nawet przez kilka lat) i jest nieuleczalna. Możliwe jest spowolnienie procesu jej postępowania i załagodzić związane z nią dolegliwości. Główną przyczyną powstawania marskości wątroby jest wspomniane wcześniej nadużywanie alkoholu, a także wirusowe zapalenie wątroby. Schorzenie może być jednak uwarunkowane genetycznie. Wraz z marskością wątroby wiąże się powstawanie nowotworów – rak wątroby w 90% przypadków ma charakter złośliwy, a poziom umieralności na ten rodzaj nowotworu jest bardzo wysoki. Wśród najpopularniejszych chorób wątroby wymienia się także jej stłuszczenie; do jego powstania (oprócz nadmiernej ilości alkoholu i wirusowego zapalenia wątroby) przyczynia się cukrzyca, otyłość, a także niedobory witamin A i E. Pod żadnym pozorem nie należy zaniedbywać lub ignorować następujących objawów:
• zmiany koloru moczu na ciemniejszy, a czasem krwisty;
• świądu skóry i jej nadmiernego zażółcenia;
• skurczy brzucha, nudności, wzdęcia czy biegunek.
Mimo że wątroba ulega regeneracji, naszym zadaniem jest pomoc w jej prawidłowym funkcjonowaniu. W jaki sposób możemy tego dokonać? W większości przypadków przyda się wiedza dotycząca medycyny naturalnej, do której zalicza się ajurweda.

Naturalne sposoby na wzmocnienie wątroby

Istotą zdrowej wątroby jest zmiana trybu życia. Jeżeli dotychczas spożywałeś głównie potrawy smażone bądź typowe „gotowce”, jakie można znaleźć obecnie we wszystkich marketach, czas pożegnać się zn nimi raz na zawsze (albo konkretnie je ograniczyć). W regeneracji wątroby pomaga przede wszystkim zmiana diety na lekkostrawną, bogatą w białko i kwasy omega-3. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z naturalnych preparatów wspomagających funkcjonowanie wątroby. Zalicza się do nich masło Triphala, stosowane często w medycynie ajurwedyjskiej. Hinduska filozofia życia i zdrowia celebrowana jest między innymi przez firmę DEVA Harmony, oferującą naturalne zioła na poprawę funkcji wątroby. Na swojej stronie internetowej, devaharmony.com/pl/ziola-na-regeneracje-watroby/, certyfikowani eksperci od ajurwedy przedstawiają skuteczne i naturalne preparaty, które wspomagają pracę wątroby. Zarówno lekarze medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej zgadzają się co do jednego: dążenie do zdrowia zaczyna się od zmiany dotychczasowego sposobu życia oraz dbania o swój organizm.

Skip to content