Czyste podwórko to czyste miasto!

Symboliczne wkopanie tabliczki „Czyste podwórko to czyste miasto” rozpoczęło w czwartek 24 sierpnia kolejną akcję prowadzoną przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, zachęcającą do sprzątania po swoim psie. Tabliczka stanęła na trawniku Skweru Solidarności, którego w dużym stopniu dotyczy ten problem. Akcja nie kończy się jednak na rozwieszeniu plakatów i wkopaniu tabliczek. ZGM przygotował dla mieszkańców konkurs, mówi prezes zakładu – Paweł Konieczny:
– Przygotowaliśmy konkurs na krótkie, zabawne hasła dotyczące sprzątania po psie. 20 wybranych haseł będzie umieszczonych na 300 tabliczkach, które w przyszłym roku staną w różnych częściach miasta. Hasła należy zgłaszać do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na stronie internetowej, bądź do oddziałów eksploatacji.
Akcje uwrażliwiające na problem niesprzątania po pupilach miały miejsce w Częstochowie w ubiegłych latach i dały pozytywne rezultaty:
– Nie chodzi nam o to, aby ludzi karać, ale aby wstyd było nie posprzątać po swoim psie. Jeśli ma się czworonoga, trzeba liczyć się z obowiązkami, które ciążą na właścicielu – przypomina Konieczny. – Zauważam duży postęp w sprzątaniu po psach. Osoby, które wychodzą ze zwierzakiem na smyczy, zwykle sprzątają. Jest jednak grupa osób, które wyrzucają psa za drzwi, aby załatwił swoje potrzeby. Do tych ludzi też staramy się dotrzeć i mówić, że nie powinno tak być.
Niechęć do sprzątania po swoim zwierzaku nie jest jednak jedynym problemem dla zakładu. Dystrybutory woreczków na odchody zostają opróżniane zaskakująco szybko. ZGM wychodzi z alternatywną propozycją dla posiadaczy czworonogów:
– Chcielibyśmy, aby mieszkańcy administrowanych przez Spółkę mieszkań zgłosili nam, ile takich woreczków potrzebują do końca roku. My je kupimy i damy właścicielom. Oczywiście będziemy również uzupełniać podajniki, chociaż jesteśmy trochę rozczarowani – przyznaje Konieczny. – Zdarza się, że podajnik jednego dnia jest uzupełniany, a następnego jest już pusty. Prawdopodobnie ludzie biorą na zapas. Jeśli jedna osoba weźmie tych worków więcej, druga nie będzie miała jak po swoim psie posprzątać.
Prezes ZGM apeluje, aby ci, którzy widzą, że właściciel nie sprząta po swoim psie, reagowali. Szczególnie w miejscach, gdzie bawią się dzieci, czyli na placach zabaw czy w piaskownicach.
Drugi apel Koniecznego dotyczył dokarmiania gołębi. Ptaki te zapamiętują miejsca, gdzie dostają pożywienie i tam wracają, zaśmiecając okna i parapety mieszkających poniżej dokarmiającego.
Hasło akcji „Czyste podwórko to czyste miasto” zachęca do tego, aby brać odpowiedzialność za wygląd naszego miasta.

KN

Skip to content