“Daj znak”, by bezpiecznie przejść przez jezdnię

Policja

W styczniu na śląskich drogach doszło do 130 wypadków. 94 zdarzenia miały miejsce na przejściach dla pieszych. Na 10 osób, które w tym czasie straciły życie w wypadkach, aż 9 stanowią piesi. Śląska drogówka wspólnie z Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego inicjuje akcję skierowaną do kierowców i pieszych – “Daj znak”.
– Celem tej akcji jest to, żeby piesi dawali znać, że zamierzają przejść przez drogę. Sygnalizowanie chęci przejścia poprzez podniesienie reki ma uczulić kierujących na to, że powinni odpowiednio zmniejszyć prędkość i doprowadzić do zatrzymania pojazdu przed pasami przejścia – wyjaśnia podinsp. Joanna Lazar z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Piesi mają jednak wątpliwości co do skuteczności tego typu działania i w większości zaznaczają, że nie będą podnosić ręki przed przejściem, gdyż przepisy mówią, że to kierowca ma obowiązek zatrzymania się przed “zebrą”. 1 stycznia 2017 roku w życie wejdzie przepis, który zobowiąże kierowców do ustąpienia pierwszeństwa nie tylko pieszemu na pasach, ale także oczekującemu na przejście przez pasy przejścia.

Policja sugeruje, by również w mieście nosić elementy odblaskowe na odzieży, choć przepisy tego nie nakazują.

KK

źródło: KMP w Częstochowie