Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie – XXVII Światowy Dzień Chorego

XXVII Światowy Dzień Chorego obchodzić będziemy w poniedziałek 11 lutego. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). W swoim orędziu na ten dzień papież Franciszek napisał: „Wzywam Was wszystkich, na różnych poziomach, do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia”.
– Jest to dzień nie tylko ważny dlatego, że jest w naszym kalendarzu wydarzeń, ale ważny z tego względu, że przypomina nam o tych, których może na co dzień nie zauważamy – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej. – Tego dnia przypominamy sobie o tych, którzy są chorzy, cierpiący, którzy w swoim życiu doświadczają tajemnicy krzyża. Chorych mamy pośród siebie. Wielu z tych ludzi przeżywa swój ból, swoje cierpienie schowani w więzieniach swoich domów, zniewoleni swoją słabością, swoją niemocą. Dlatego chcemy tym chorym pokazać, że są, że ich zauważamy, modlić się za nich o Boże wsparcie w dźwiganiu choroby.
W przededniu Światowego Dnia Chorego, w niedzielę 10 lutego, przed kościołami naszej archidiecezji prowadzona będzie przez Katolicki Ruch Dobroczynny Betel kwesta dla niepełnosprawnych sierot społecznych.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II. Papież wyznaczył na obchody tego dnia przypadające 11 lutego wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes. Tam też był obchodzony pierwszy taki dzień. W 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W tym roku centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości.
W Kościołach lokalnych w Światowym Dniu Chorego celebrowane są Msze św. w intencji chorych, ich rodzin i służby zdrowia oraz organizowane spotkania z chorymi i ich opiekunami. Podczas Mszy św. jest udzielany sakrament namaszczenia chorych. Miejscem uroczystości w Archidiecezji Częstochowskiej będzie kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Transmisja Eucharystii na antenie Radia Fiat.

ZD

Skip to content