Fot. Radio Fiat

Trzej mędrcy ze wschodu, tak jak dzisiejsi misjonarze, musieli przebyć długą drogę zanim dotarli do swojego celu. W Uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół w Polsce obchodząc tego dnia Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom w szczególny sposób pamięta o misjonarzach, wspierając ich modlitwą i ofiarami składanymi na tacę.

W bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. w południe przewodniczył ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej Świętej rodziny:

Tak, dzisiejsza taca będzie przeznaczona na cele misyjne. Przed Mszą św. ministranci będą również mieć taką małą inscenizację. Przebrani za królów, całym orszakiem, pójdą do szopki, by tam złożyć dary narodzonemu Jezusowi. W ten sposób chcemy również dać wyraz zaangażowania dzieci w liturgię.

Ks. Łukasz Sakowski komentując Słowo, podkreślał w kazaniu, że szukanie Jezusa to nasze zadanie.  Publikujemy homilię ks. Sakowskiego w całości:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2021/01/KS_LUKASZ_SAKOWSKI_KAZANIE_06_01_2021.mp3]

6 stycznia po każdej Mszy św. święci się kredę i kadzidło. Kreda ma służyć do oznaczania domów, a woń kadzidła przypominać o modlitwie. Domy można oznaczać kredą na dwa sposoby:

– C+M+B+2020, czyli Christus Mansionem Benedicat, co oznacza „Niech Chrystus Błogosławi ten dom”.

– K+M+B+2020, czyli Kacper i Melchior i Baltazar. Są to imiona mędrców, którzy przybyli do Betlejem oddać hołd narodzonemu Jezusowi.

Obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego w Częstochowie w tym roku obyły się bez sławnego Orszaku Trzech Króli. Przyczyną jest oczywiście pandemia koronawirusa. Nie zmienia to jednak faktu, że dzień ten może być przeżywany wyjątkowo.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content