Dbajmy o zdrowie zawsze, nie tylko dziś

Jedno ze znanych przysłów mówi, że „tylko w chorobie ceni się zdrowie”. Przypadający dziś (czwartek 7 kwietnia) Światowy Dzień Zdrowia jest więc najlepszą okazją do tego, by zadbać o własny organizm.

Na stan zdrowia człowieka składa się wiele czynników i nawyków. Jednym z nich jest dieta, która szczególnie w czasie świąt bywa ciężkostrawna. Tymczasem dobre nawyki żywieniowe nie są trudne i nawet w czasie świąt warto mieć umiar.

– My z umiarem często mamy kłopot nie tylko w święta. Z przymrużeniem oka przypatruję się umiarom w tym czasie. Ciężko jest się blokować przed wspaniałymi potrawami. Należy jednak wiedzieć, że średnia kaloryczność śniadania wielkanocnego wynosi ok. 2-3 tys. kilokalorii, a to jest tylko śniadanie. My komasujemy wszystko, co powinniśmy rozłożyć przez cały dzień w tym jednym posiłku. Fabryki w postaci naszych komórek nie rozrastają się i nie mnożą na czas śniadania, aby poradzić sobie z tym nadbagażem – mówiła dietetyk Monika Przystalska.

W myśli innego przysłowia – „jesteś tym, co jesz” warto zastanowić się nad naszą dietą. To od niej w dużej mierze zależy nasze samopoczucie oraz zdrowie. Dla przykładu, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów, nadwagi i otyłości, zaleca się spożywanie ok. 500 g. warzyw dziennie oraz ok. 200 g. owoców.

– Warzywa i owoce zawierają substancje z grupy tzw. przeciwutleniaczy, destabilizujących wolne rodniki tlenowe, tworzące się w procesach chemicznych. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ wywołują destrukcje w aparatach genetycznych w układach DNA. Są początkiem przyczyn mutacji komórkowych w następstwie czego, dochodzi do rozwoju nieprawidłowych linii komórkowych, czyli nowotworowych. Substancje zawarte w warzywach naprawiają uszkodzone łańcuchy DNA i przeciwdziałają procesom zapalnym, zmniejszając ilość tzw. cytokin, czyli substancji prozapalnych, uszkadzających aparat genetyczny – zdradził dr n. med. Krzysztof Janik, gastroenterolog.

Poza dietą na nasze zdrowie wpływa także prowadzony tryb życia. Eksperci szacują, że powodem co najmniej 70% wszystkich wizyt u lekarzy są dolegliwości i choroby związane z silnym, przewlekłym stresem. Nasz rada na stres? Dobra muzyka w Radiu Fiat ?

BNO

Skip to content