Dwa tygodnie temu informowaliśmy o mglistej przyszłości nieruchomości położonej w Częstochowie, tzw. „Domu Księcia”. Aktualnie wiadomo już, że została podjęta decyzja o jego sprzedaży.

Podczas ostatniej Sesji, Rada Miasta dała zgodę prezydentowi Częstochowy na sprzedaż tej nieruchomości, o czym informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Włodzimierz Tutaj:

Rada Miasta Częstochowy podjęła decyzję o tym, że “Dom Księcia” może zostać skierowany do procedury przetargowej związanej z jego sprzedażą. To był zakres tego projektu uchwały, który trafił już po raz drugi na Sesję Rady Miasta Częstochowy. Za pierwszy razem przedstawiono projekt, później odbyła się dyskusja radnych i osób zainteresowanych tym tematem w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy i po raz drugi radni wrócili do tego tematu związanego ze zgodą wydawaną dla prezydenta na zbycie tej nieruchomości na kolejnej Sesji Rady Miasta. Ta sprawa została przegłosowana. Oczywiście to nie znaczy, że “Dom Księcia” już teraz będzie sprzedany lub już w najbliższym czasie zostanie uruchomiony przetarg. Wiadomo, że tutaj muszą być mocno zainteresowane podmioty.

Według rzecznika aktualny stan nieruchomości wyklucza ją z jakiejkolwiek miejskiej inwestycji, ze względu na duże koszty:

“Dom Księcia” jest w takim stanie, który tak naprawdę wyklucza możliwość realizacji jakiejkolwiek inwestycji miejskiej związanej z dużym remontem odtworzeniowym. W tej chwili koszty takiego remontu wyniosłyby od 60 do 80 mln złotych i nie jest to kwota, którą jest w stanie udźwignąć budżet miasta Częstochowy, biorąc pod uwagę także przeróżne inne obciążenia. Wydaje się więc, że jedyną szansą na uratowanie tego obiektu jest próba sprzedania go – dodaje Włodzimierz Tutaj.

W tym momencie „Dom Księcia” czeka więc na nowego inwestora i możliwość „nowego życia”.

KF

Skip to content