Deszczowy maj? Jak długo będzie padać?

Zachmurzenie/fot. Radio Fiat

Czy na niebie słońce, czy na ziemi plucha – przede wszystkim liczy się pogoda ducha! Nie zapominajmy o niej, bo majowa pogoda, póki co nie będzie nas rozpieszczać. Szczególnie w przypadku temperatury.

Szczegółową prognozę przedstawia synoptyk meteorolog Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

– Mam dla Państwa dobre wieści, ponieważ powoli będzie się przejaśniać. Opady, które mają w tej chwili charakter ciągły, będą zanikać. Co prawda chwilami będzie się chmurzyć, ale wszystko idzie w kierunku poprawy pogody. Niestety nie dotyczy to temperatury, która nie będzie przekraczać ok. 11 stopni Celsjusza.

Unormowanie intensywnych opadów to dobra zapowiedź, choć 19 maja przelotny deszcz ponownie się pojawi. Przypomnijmy, że przez ostatnich kilka dni na terenie miasta i okolic część obszarów została zalana. Oficer prasowy straży pożarnej w Częstochowie, Kamil Dzwonnik uspokaja, że póki co sytuacja pogodowa nie jest alarmująca:

– Sytuacja nie jest zła. Póki co nie było wezwań związanych z podtopieniami budynków mieszkalnych czy piwnic. Niestety występują sytuacje zalania ulic. W tych przypadkach strażacy musieli odpompowywać wodę z dróg w celu ich udrożnienia.

17 maja Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało jednak o gwałtownym wzroście stanów wody w górnej zlewni Warty. Czy w regionie częstochowskim może więc dojść do poważniejszych podtopień? Na to pytanie odpowiada hydrolog, Jan Szymankiewicz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

– Jeśli chodzi o sytuację hydrologiczną w województwie śląskim, cały czas obserwujemy wzrosty. W ciągu najbliższych kilku dni te wzrosty dalej będą odnotowywane. Śląsk jest objęty obecnie ostrzeżeniem 2 stopnia, ale chodzi tu o środkowe i południowe powiaty. Rejon Częstochowy objęty jest natomiast zagrożeniem 1 stopnia.

Zachmurzenie będzie się utrzymywać, a w części powiatu mogą pojawić się również burze. W takim przypadku warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, takich jak: wyłączenie sprzętów elektrycznych, zamknięcie okien czy uprzątnięcie z balkonu niektórych przedmiotów, aby uniknąć porwania ich przez wiatr. Gdy podczas burzy jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się pod drzewem czy wiatami autobusowymi.

ABK

Skip to content