27 maja w Archikatedrze pw.  Świętej Rodziny 9 kleryków V roku z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przyjęło przez posługę bp. Antoniego Długosza święcenia diakonatu.

– To jest wielkie wyróżnienie, dlatego że ich zobowiązaniem jest już odmawianie brewiarza, modlitw kapłańskich, celibat, mają także wielkie przywileje: mogą oczywiście głosić Ewangelię, mówić kazania, udzielać Komunii św., a także być nadzwyczajnymi szafarzami sakramentu chrztu. Mogą być świadkami przy sakramencie małżeństwa, ich zadaniem jest także posługa wśród chorych. Przypominam sobie dzisiaj swoje święcenia diakonatu, też tutaj w Archikatedrze – mówił bp Antoni Długosz.

W ostatnich dniach przyszli diakoni przeżywali rekolekcje w Świętej Puszczy w Olsztynie, które poprzedziły przyjęcie święceń. Ten czas pomagał im dobrze przeżyć ojciec duchowny rocznika – ks. Remigiusz Lota. – Cieszymy się ponieważ klerycy przez 5 lat przygotowują się do tego czasu. To dla nich pierwszy stopień sakramentu święceń. Za rok o tej porze staną się księżmi. Dzisiaj dla nas ich diakonat to święto całego Kościoła, bo jako wspólnota otrzymujemy ich jako dar samego Boga – mówi rektor WSD w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera.

Wśród przyjmujących święcenia diakonatu był m.in. Wojciech Biś z parafii NMP Zwycięskiej w Częstochowie, dla którego uroczystość jest widzialnym znakiem zmian w życiu jakie niesie ze sobą diakonat. – Rekolekcje  były dla mnie takim czasem odnowienia decyzji, którą podjęliśmy znacznie wcześniej, że chcemy służyć Kościołowi. To był świetny czas odkrywania samego siebie i Boga. Po święceniach zmienia się i wszystko i nic. Będę osobą duchowną, ale wciąż tą samą osobą. Czuję moc posłania do głoszenia Ewangelii czy błogosławienia ludzi – wylicza diakon.

Przed  9 młodymi mężczyznami, którzy w trakcie święceń powiedzieli “tak” Chrystusowi i “tak” Kościołowi, teraz rok wzmożonej pracy formacyjnej, która będzie ich przygotowywać do święceń prezbiteratu. W drugiej połowie roku akademickiego diakoni udadzą się do parafii archidiecezji częstochowskiej, aby odbyć praktyki bezpośrednio poprzedzające święcenia kapłańskie. Patronem rocznika diakonów jest św. Jan XXIII, a ich mottem jego słowa: “Człowiek nigdy nie jest tak wielki jak wtedy gdy klęczy”.

Nowi diakoni to:

1. dk. Mariusz Bednarek   Częstochowa, par. św. Floriana

2. dk. Rafał Białas – Wierzchlas, par. św. Mikołaja

3. dk. Wojciech Biś – Częstochowa, par. NMP Zwycięskiej

4. dk. Kamil Cieśla  – Toporów, par. św. Franciszka z Asyżu

5. dk. Bartosz Kasprzak  – Szynkielów, par. Narodzenia NMP

6. dk. Kamil Kidawski  – Myszków, par. Narodzenia NMP

7. dk. Damian Magiera – Staromieście, par. Wniebowzięcia NMP (diecezja kielecka)

8. dk. Adam Młynarczyk – Częstochowa, par. św. Antoniego

9. dk. Rafał Środa  – Pątnów, par. św. Jana Apostoła i Ewangelisty

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content