fot. Urząd Miasta Częstochowy

Urząd Miasta Częstochowy czeka do 20 lipca na oferty w przetargu na wykonanie robót budowlanych związanych z budową parku figur dinozaurów w naszym mieście. Taki obiekt miałby się pojawić przy promenadzie Czesława Niemena.

Tzw. dinopark to kolejna wzbudzająca kontrowersje mieszkańców inwestycja miasta. W różny sposób reagują oni na wieść, że taki park ma zostać wybudowany.

– Z jednej strony jest to ciekawa inwestycja, bo będzie stanowiła pewne urozmaicenie, a z drugiej można by je przeznaczyć na coś innego, np. na drogi, bo te w naszym mieście są w fatalnym stanie – stwierdza młody mieszkaniec. – Jeśli ktoś się interesuje dinozaurami, to będzie to dla niego dobre, ale moim zdaniem to trochę dziwna inicjatywa, a już na pewno niekoniecznie potrzebna – dodaje częstochowianka. – Z jednej strony pomysł jest ciekawy, bo na pewno interesujący dla dzieci, a z drugiej słyszałam ostatnio o dziurze budżetowej miasta. Kiedy dowiadujemy się, że w naszym budżecie ginie tyle pieniędzy, budowa dinoparku wydaje się być mało istotną sprawą – podsumowuje inna częstochowianka.

Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy wyjaśnia, skąd wziął się pomysł na tę inwestycję.

– Większych i mniejszych parków dinozaurów przybywa w całej Polsce – jest na nie zapotrzebowanie. Prehistoryczne gady mają w sobie coś, co sprawia, że wśród najmłodszych zainteresowanie nimi nie gaśnie – ich wizerunki, odtwarzane przez naukowców, przenoszą wyobraźnię daleko w prehistorię. W związku z tym taki pomysł pojawił się także w Budżecie Obywatelskim Częstochowy – wygrał głosowanie i został przeznaczony do realizacji. 

Park figur prehistorycznych gadów powstanie we wschodniej części Promenady, po południowej stronie głównego deptaka. Wiąże się to z remontem tej części alei. Mieszkańcy zwracają jednak uwagę na to, że miasto powinno przeprowadzić remont całej Promenady, a nie tylko jednego jej odcinka.

– Lepiej byłoby zrobić taki ogólny remont, niż dawać coś takiego. Moim zdaniem jest to zupełnie bez sensu – mówi częstochowianin. – Moim zdaniem trzeba jak najwięcej zainwestować w Promenadę. Jestem za tym, żeby nie tylko miasto wyłożyło na to pieniądze, ale również mieszkańcy dołożyli się, jeśli będzie taka potrzeba – stwierdza starszy mieszkaniec. – Prawda jest taka, że Promenada na chwilę obecną nie wygląda najlepiej i nie sądzę, żeby wybudowanie tam parku dinozaurów miało w czymkolwiek pomóc. Myślę, że najpierw powinni wyremontować całą Promenadę, a dopiero potem bawić się w jej uatrakcyjnianie – dodaje młodsza częstochowianka.

Zgodnie z informacjami, dostępnymi na stronie Urzędu Miasta Częstochowy, we wschodniej części Promenady zaprojektowano nową alejkę, a figury gadów – allozaura, ceratozaura oraz utahraptora – staną pośrodku pętli, którą stworzy ta alejka, wyznaczając jednocześnie obszar dinoparku, który w przyszłości ma zostać rozbudowywany. Firmy, które zechcą się podjąć wykonania tych prac, mają czas na składanie ofert do 20 lipca, do godz. 9.30 w siedzibie Urzędu Miasta. Pytanie brzmi – czy jest sens inwestować w tego typu park, kiedy w Częstochowie już trwa wiele zdających się nie mieć końca robót? Poniżej przedstawiamy zdjęcia z Promenady Niemena, która od lat coraz bardziej przypomina prehistoryczny szlak…

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content