Myśl i żyj! Dla każdego jest miejsce na drodze! Takie hasła towarzyszą akcji edukacyjnej prowadzonej przez funkcjonariuszy policji. Celem jest informowanie o przepisach ruchu drogowego oraz przypominanie o obowiązku ich przestrzegania.

Według policyjnej mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym od początku tegorocznych wakacji doszło w Polsce aż do 175 tragicznych zdarzeń, w tym ostatniej doby odnotowano 6. Jak zaznacza podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, główną przyczyną wypadków drogowych z winy kierujących jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu:

– Wiele tragicznych zdarzeń ma miejsce właśnie na skrzyżowaniach. W ramach trwającej akcji „Dla każdego jest miejsce na drodze” przypominam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego, w tym zachować szczególną ostrożność. Podczas wykonywania manewrów zawsze kierujmy się rozsądkiem, wyobraźnią oraz wzajemnym szacunkiem i kulturą.

Nowe przepisy ruchu drogowego obowiązują od czerwca. O opinię na temat tego, czy kierowcy stosują się do wprowadzonych zmian, jakiś czas temu poprosiliśmy mieszkańców Częstochowy. Ich opinii wysłuchać można tutaj.

Ignorowanie przepisów ruchu, brawura czy zlekceważenie zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze. Pamiętajmy więc o uwadze i roztropności, które pomogą nam w zapobieganiu niebezpiecznym zdarzeniom.

Skip to content