Nauka samobadania piersi, konsultacje medyczne i możliwość rozmowy z kobietami dotkniętymi chorobą nowotworową – tak wyglądał Dzień Otwarty w Stowarzyszeniu Częstochowskie Amazonki. Do siedziby przy Alei Pokoju 13 zaproszeni zostali wszyscy zainteresowani tematyką onkologiczną, w tym właściwą profilaktyką.

Wydarzenie zorganizowane zostało 4 lutego, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Częstochowskie amazonki podkreślają często, że wczesne wykrycie choroby daje prawie 100% gwarancję pełnego wyleczenia. – Dlatego tak ważna jest profilaktyka – mówi prezes Stowarzyszenia, Elżbieta Markowska:

– Jesteśmy kobietami po raku piersi, które mają swoje stowarzyszenie. Same z własnego doświadczenia wiemy, że trzeba pomagać innym. Mówimy o tym, jak bardzo ważna jest profilaktyka. Robimy wszystko, żeby chorowało coraz mniej osób. Naprawdę warto o siebie dbać.

Amazonki zatroszczyły się o to, aby każdy uczestnik Dni Otwartych wyszedł ze spotkania z odpowiedzią na nurtujące go pytania. O tym, co ciekawego działo się w siedzibie częstochowskich amazonek – jeszcze w trakcie trwania Dni Otwartych – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Alicja Przyszło:

– Jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, dlatego prezentujemy dziś fantomy. Można się na nich nauczyć, w jaki sposób badać piersi lub też jądra. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z porady medycznej, także jest taka możliwość.

O tym, jakie formy pomocy można uzyskać w siedzibie częstochowskich amazonek mówi natomiast przewodnicząca wolontariatu Barbara Garus:

– Możemy zaoferować pomoc psychologa, czy też w formie rehabilitacji. Wykonywane są też różne masaże. Pragniemy uświadamiać, że rak nie musi być wyrokiem!

Jedną z amazonek odpowiadających na pytania uczestników była Teresa Surlej z zarządu Stowarzyszenia. Amazonka zwróciła uwagę na trwające obecnie trudne warunki leczenia pacjentów onkologicznych:

– W Częstochowie mamy niestety ograniczone możliwości leczenia. Po likwidacji przychodni Nu-med przy ul. Warszawskiej sytuacja jest naprawdę trudna. Tam leczyło się ok. 400 osób. Pozbawiono nas tego leczenia. Na Parkitce mamy niestety bardzo odległe terminy badań.

Pomimo trudności pacjentów w dostępie do leczenia, amazonki starają się wychodzić problemowi naprzeciw poprzez organizację różnych wydarzeń o charakterze profilaktycznym. Każdego, kto nie mógł przyjść do siedziby Stowarzyszenia 4 lutego, zapraszają innego dnia.

ABK

Skip to content