Dni otwarte – z wizytą w częstochowskich szkołach ponadpodstawowych

Na poniedziałek, 20 marca 2023 roku, w III Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Władysława Biegańskiego, zaplanowano dzień otwarty. Wydarzenie jest dedykowane ósmoklasistom, którzy w roku szkolnym 2023/2024 rozpoczną naukę w szkole ponadpodstawowej.

Dr Jan Randak, dyrektor placówki, przybliżył sylwetkę szkoły:
– III Liceum Ogólnokształcące funkcjonuje na częstochowskim rynku edukacyjnym już od 30 lat. Wszystkie licea są podobne, niemniej jednak każda ze szkół ma swoją własną specyfikę. Do naszej szkoły uczęszcza obecnie ok. 600 uczniów, mimo to wszyscy się tutaj znają. Poziom dydaktyczny jest wysoki. Nasz budynek położony jest niemalże w centrum miasta. Mamy pracownie multimedialne, posiadamy również halę sportową. Nasi nauczyciele świetnie kształtują wiedzę. Chętnych do naszego liceum zawsze jest więcej, niż przewidywanych w rejestracji miejsc.

Dzień otwarty dla każdej ze szkół średnich jest szczególną okazją – uczniowie, którzy wiosną przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, będą mieli możliwość odwiedzić większość częstochowskich placówek. Każda z nich posiada oryginalny koncept na ten dzień, aby odwiedzający mogli dowiedzieć się najważniejszych kwestii w jak najbardziej przystępnej formie. W III LO, 20 marca, od godz. 9.00 do 13.00, na uczniów szkół ponadpodstawowych czekać będą następujące atrakcje:

– Podczas ostatnich dni otwartych odwiedziło nas ok.1000 osób. Zainteresowanie było dosyć duże, zobaczymy, jakie okaże się ono w tym roku. Program dnia otwartego jest bardzo bogaty, łączymy go bowiem z Dniem Samorządności, który w 2023 przebiegnie pod hasłem „West Biegan”. Przewidujemy imprezę związaną z dzikim zachodem. Młodzież będzie przebrana tematycznie, organizowane będą kompetycje i występy. Odbędą się także pokazy biologiczno-chemiczne, słodki poczęstunek w kawiarence, prezentacja multimedialna, a także stoiska prezentujące poszczególne oddziały. Chętni będą mieli możliwość zwiedzania budynku, młodzież z Biegańskiego zajmie się bowiem oprowadzaniem.

Julia Przybylska, sekretarz Samorządu Uczniowskiego, zdradziła nam, co czeka osoby, które zadecydują się złożyć wizytę w „Bieganie”:
– Dla tegorocznych ósmoklasistów zaplanowaliśmy tematyczny dzień w stylu kowbojskim. Rok temu organizowaliśmy dzień hawajski, co spotkało się z pozytywnym odbiorem. Liczymy, że w tym roku organizacja pójdzie nam równie dobrze. Będzie dużo zabaw, konkursów i tańca – zaprezentuje się dla nas Biegan Dance oraz Biegan Band. Będą stoiska dedykowane profilom, każdy chętny ósmoklasista będzie mógł zobaczyć szkołę od środka, poznać panującą atmosferę oraz naszych nauczycieli.

Uczniowie należący do społeczności licealnej, co roku aktywnie współtworzą wydarzenie. Maturzystki, które w ubiegłych latach zajmowały się oprowadzaniem chętnych po szkole, podzieliły się własnymi doświadczeniami w zakresie organizacji:

-Co roku podczas naszych dniach otwartych jest bardzo dużo osób. Biegański cieszy się ogromną popularnością, zainteresowanych jest sporo. Wydaje mi się, że ci, którzy oglądają szkołę, wychodzą z niej zadowoleni.
– Większość osób, która przychodzi na dni otwarte, jest ciekawa szkoły, jednak niektórzy odwiedzający są na początku mocno zestresowani. Przypominają małe, urocze myszki, które o wszystko wypytują, wszystkiego chcą się dowiedzieć. Wybór liceum to dosyć ważna decyzja.

Choć są w tej szkole już od czterech lat, tegoroczni maturzyści Biegańskiego równie ciepło wspominają dni otwarte, kiedy to oni sami stawiali pierwsze kroki w szkole. Z perspektywy czasu uczniowie stojący przed długo zapowiadanym egzaminem dojrzałości, podkreślają, jak ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą, jaką dysponują szkoły ponadpodstawowe:

– Oczywiście, pamiętam. Byliśmy na nim z grupą znajomych. Przyszliśmy na zaproszenie koleżanki, która chodziła wówczas do klasy maturalnej. Bardzo dobrze jest wybrać się na dni otwarte do różnych szkół.

Wszystkie osoby, które już niebawem będą musiały dokonać wyboru szkoły ponadpodstawowej, zachęcamy do udziału w wydarzeniu.

AO

Skip to content