Do Częstochowy zmierza 80 husarzy

Bogurodzica

Za dwa dni, w sobotę 12 marca będzie miała miejsce druga w historii Pielgrzymka Husarii na Jasną Górę. Poprzedni raz husarze, pancerni, szlachta i mieszczanie w strojach i rynsztunku z epoki stanęli przed obliczem Bogurodzicy w 2014 r.

W spotkaniu wezmą udział grupy rekonstruktorskie z całej Polski. Będą to poczty sztandarowe chorągwi husarskich i chorągwie husarskie oraz przedstawiciele chorągwi pancernych, ale również poczet Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

W trakcie Pielgrzymki Husarzy spodziewać się można ok. 200 rekonstruktorów. – Zakładam, że 80 zbrojnych, do 80 husarzy zarówno skrzydlatych, jak i bez skrzydeł, do tego jeszcze kilkunastu towarzyszy pancernych, o ile mi wiadomo będzie kilku dragonów. Jeżeli będzie tak samo jak przed dwoma laty, czyli ok. 200 samych strojnych-zbrojnych, będziemy bardzo szczęśliwi – mówi organizator pielgrzymki, Leszek Struczyński.

Ojciec Eustachy Rakoczy poprowadzi zarówno Mszę św. o godz. 16.45, jak i Apel Jasnogórski o 21.00. W trakcie pielgrzymki będzie miało miejsce poświęcenie chorągwi Pocztu Husarskiego Zamku w Golubiu-Dobrzyniu oraz poświęcenie szabel. – Poświęcenie chorągwi będzie jednym z elementów naszego pierwszego spotkania – zapowiada Leszek Struczyński. – Będzie to poświęcenie pocztu husarskiego zamku Golub-Dobrzyń, który wchodzi w skład Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Husarskiej. Poczet zaprezentuje się w pełnym składzie, czyli 3 towarzyszy husarskich. Natomiast poświęcenie szabel będzie jednym z elementów Mszy św., podobnie jak dwa lata temu, ale przybywają nowi husarze, a więc te szable ku obronie Rzeczypospolitej za każdym razem trzeba znów poświęcić.

W Pielgrzymce Husarii weźmie udział m.in. Andrzej Ciosański, Jędrek z zamku Chojnik, gawędziarz i popularyzator średniowiecznej i nowożytnej historii.

Krzysztof Rygalik

Źródło: obraz “Bogurodzica” Józefa Brandta

Skip to content