Do ilu razy sztuka? – Dom Księcia ponownie na sprzedaż

Na początku roku 2023 wspominaliśmy o kolejnej próbie sprzedaży Domu Księcia, która okazała się fiaskiem z powodu braku zainteresowania ze strony inwestorów. Licytacja odbywająca się w lutym nie doszła do skutku, ponieważ nikt nie wpłacił wadium. W maju nastąpi kolejna próba sprzedaży Domu Księcia. Cena wywoławcza za kamienicę wraz z otoczeniem wynosi teraz 5,5 mln zł brutto.

Historię budynku przypomina rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowa, Włodzimierz Tutaj:

– Ten okazały budynek, położony jest w pobliżu centrum miasta, w sąsiedztwie dworca autobusowego i kolejowego, zlokalizowany jest między al. Wolności, ul. Jana III Sobieskiego, a ul. T. Boya – Żeleńskiego. Powstał przed I Wojną Światową z polecenia wielkiego księcia Michała Romanowa. Był wówczas największym gmachem mieszkalnym w Częstochowie. Po II Wojnie Światowej, budynek przechodził przez różne dzieje, aby w końcu zostać przeznaczonym na lokale mieszkalno-użytkowe.

Mimo doraźnych prac zlecanych przez wielu administratorów obiektu, stan budynku, przez kolejne lata się pogarszał. Dlatego Dom Księcia decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, został ostatecznie wyłączony z użytkowania. W latach 2017-2018 przeprowadzono w nim niezbędne prace zabezpieczające. W ich zakres weszła m.in. wymiana pokrycia dachu, naprawa i przemurowanie części zniszczonych ścian zewnętrznych, a także zamurowanie okien i balkonów.

– Całkowita powierzchnia użytkowa Domu Księcia wynosi ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Dom, wraz z otoczeniem posiada dostęp do pełnego uzbrojenia miejskiego i jest w ofercie inwestycyjnej miasta. Były organizowane już przetargi, na których próbowano sprzedać budynek. W oparciu o ostatni operat szacunkowy związanym z wartością nieruchomości, odbyły się 2 przetargi. W pierwszym z nich, cena wywoławcza wyniosła 10,3 mln zł, następnie została obniżona do 7,5 mln. W kolejnym przypadku, cena została obniżona ponownie. Warto wspomnieć, że w przetargu cena może być obniżona maksymalnie do 50% ceny oszacowanej przez rzeczoznawcę. Przy próbie sprzedaży, wyniesie ona 5,5 mln złotych.

Przetarg zaplanowano na 10 maja, natomiast do 5 maja upływa termin wpłaty wadium, czyli minimalnej sumy pieniędzy, składanej w celu zabezpieczenia interesów zamawiającego. Czy Dom Księcia w końcu znajdzie właściciela? Zobaczymy.

Skip to content