Do ogródków działkowych wkrada się wiosna…

Krokusy, żonkile, przebiśniegi – to kwiaty, które już zaczęły zdobić Częstochowę. Działkowicze wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpoczynają natomiast pierwsze prace w ogródkach, gdzie drzewka owocowe (i nie tylko) wypuszczają już pierwsze pąki…

Marzec to czas przycinki niektórych drzew i krzewów owocowych. Więcej na ten temat mówi Jan Madej, działkowicz:

– Jeśli chodzi o drzewa owocowe – najwcześniej obcinamy wczesne jabłonie i grusze. One są najbardziej odporne na ewentualne przymrozki., potem obcinamy inne drzewa – wtedy, gdy zaczną kwitnąć. W przypadku krzewów – mamy termin przycinania wszystkich krzewów.

Zdzisław Waleriańczyk natomiast podpowiada, że pogoda w przypadku przycinki, ale też sadzenia – ma spore znaczenie:

– Czekamy na słoneczne dni i wtedy można przycinać. W kwestii sadzenia drzew – te dobrze ukorzenione, z bryłą korzeniową można sadzić cały rok. Trzeba się jednak wstrzymać, jeśli chodzi o pogodę w przypadku gołokorzeniowych. W dni pochmurne i deszczowe nie sadzimy.

Niemal każdy działkowicz ma w swoim ogródku róże. ,,Marzec to odpowiednia pora, by przyciąć czubki tych krzewów” – mówi Madej. Zdradza też, jak się za to zabrać.

– Na samych czubkach krzewów róży robi się suchy odrost, który jest niepotrzebny. On zimą marznie. Taki koniec obcina się centymetr nad oczkiem, aby pozostała sama zielona część.

Niektóre drzewa owocowe wymagają oprysków. Waleriańczyk zaznacza, by nie robić ich w wietrzny dzień.

– Teraz jest wczesna wiosna, więc opryski zaczynamy. Morele, śliwy i brzoskwinie trzeba już teraz opryskać. Gdy pąki zaczynają nabrzmiewać – trzeba opryskać. Trzeba pamiętać, że przy opryskach sylitem zrobić to obficie, po całości.

Koniec zimy to również czas przylotu niektórych ptaków – w tym szpaków czy skowronków. Natomiast te, które zimą kryły się w leśnych zgliszczach, już teraz dają o sobie znać. Należą do nich kosy – ich śpiew z pewnością uprzyjemni pracę w ogródkach działkowych.

LN

Galeria: Radio Fiat

Do ogródków działkowych wkrada się wiosna…

Skip to content