Dobiegła końca 13. Konferencja Naukowa „Współczesny Świat Małego Pacjenta”

W poniedziałek 14 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie po raz 13. odbyła konferencja naukowa, poświęcona tematyce neonatologii i medycyny prenatalnej. Organizatorem konferencji jak co roku jest śląski oddział Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny. W organizację tegorocznej konferencji włączył się także Uniwersytet im. Jana Długosza.

Konferencja obejmowała wykłady ściśle dotyczące medycyny prenatalnej oraz program artystyczny, przygotowany przez młodzież szkolną. W szczegóły Konferencji wprowadziła dr Jolanta Warzycha z Oddziału Neonatologicznego Szpitala na Parkitce:

Organizujemy je od 2010 roku. Co roku Konferencja ma inny tytuł, ale zawsze nowo narodzonych i ich matek. Te konferencje potrzebne są po to, że świat nauki przyjeżdża tutaj do nas. W tym roku gościmy panią profesor Kornacką, Marczyńską, Maroszyńską, Wilińską – a więc kwiat nauki.

W wykładzie inaugurującym tegoroczną Konferencję dr Warzycha zwróciła uwagę na nowoczesne uzależnienia, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Obok uzależnienia od telefonów komórkowych, które hamują rozwój dziecka już po urodzeniu, ekspertka wskazała, że ogromnym problemem problemem dla dziecka w fazie płodowej są błędnie uważane za nieszkodliwe e-papierosy. Dr Jolanta Warzycha zaznaczyła także, że używki również mogą mieć wpływ na zbyt wczesne narodziny dziecka, bo wcześniactwo zawsze jest czymś spowodowane:

Poruszyłam temat papierosów klasycznych, gdzie szkodzi nam dym tytoniowy, ale poruszyłam też temat e-papierosów, które pojawiły się w roku 2010 i problem papierosów tzw. „podgrzewaczy”. Niezależnie czy mama będzie paliła klasyczne papierosy czy te wynalazki, czyni źle, bo stwarza dziecku warunki katastrofy ekologicznej – serwujemy dzieciom wady poszczególnych układów, ale serwujemy przede wszystkim tzw. Zespół IUGR czyli wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania płodu.

W popularyzację wiedzy, zwłaszcza w ujęciu naukowym, zawsze chętnie angażuje się Uniwersytet im. Jana Długosza. Po uruchomieniu kierunku lekarskiego w październiku, uczelnia aktywnie weszła we współpracę z jednostkami medycznymi z regionu częstochowskiego. Jak podkreśla rektor UJD prof. Anna Wypych-Gawrońska, zarówno tematyka Konferencji jak i możliwość jej współtworzenia jest dla Uniwersytetu bardzo ważnym zadaniem:

Jest to dla nas bardzo cenna współpraca, potwierdzająca rozwijająca się w Uczelni nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Organizatorzy postawili na bardzo ważny temat sytuacji małych pacjentów we współczesnym świecie i to jest dla mnie takim przejawem silnej humanizacji zawodu lekarskiego. W kontekście tego jak działa Uniwersytet jest szczególnie cenne.

Oddział Neonatologiczny w Szpitalu im. NMP w Częstochowie istnieje już od 31 lat. Jak podkreśla Zbigniew Bajkowski, dyrektor placówki, zarówno pod względem kadry jak i wyposażenia, Szpital przy Bialskiej posiada jeden z najlepiej przygotowanych tego typu oddziałów w Polsce:

Poród, jak to mawiał mój kolega ginekolog, to jest wojna – zawsze może się skomplikować. Miejsce, w którym jest pełna pomoc dla tych dzieci, czyli neonatologia, patologia noworodka i intensywna terapia jest bardzo ważne. Jesteśmy jednym z niewielu szpitali, który w tak kompleksowy sposób zapewnia bezpieczeństwo dla matki i dziecka.

Podczas wykładów poruszano zagadnienia związane m.in. z karmieniem piersią, ryzykiem chorobowym i nowymi technologiami w medycynie neonatologicznej. Konferencja zakończyła została spektaklem „Mały Książę”.

Konferencja neonatologiczna w Teatrze

Skip to content