Źródło: docenpolskie.pl

Nabiał, pieczywo, warzywa, owoce oraz mięso to najchętniej kupowane rodzime produkty żywnościowe. Polacy coraz chętniej wybierają krajową żywność, ponieważ słusznie kojarzona jest z wyrobami wysokiej jakości. Taka społeczna postawa podkreśla, jak świadomymi konsumentami są Polacy podczas dokonywania zakupów.

25 sierpnia przypada Dzień Polskiej Żywności, będący doskonałą okazją do mówienia o konsumenckim patriotyzmie. Szczególnie że jest to czas urodzaju polskich świeżych warzyw i owoców. Dlaczego warto kupować żywność od polskich producentów? Najlepszą odpowiedź na to pytanie podają klienci, którzy już od wczesnych godzin odwiedzają lokalne sklepy spożywcze.

– Warto kupować polskie produkty, ponieważ w ten sposób wspomagamy polski rynek. Nie widzę sensu wspomagania rynków zagranicznych – mówiła jedna z klientek warzywniaka.

– Jakość produktów jest na pewno lepsza od tych zagranicznych. Polska żywność jest bardziej naturalna i mniej przetworzona. Stosowane jest mniej chemii, pestycydów i oprysków. Jest też bardziej ekologiczne – stwierdził przechodzień.

– Dla mnie różnica pomiędzy polską a zagraniczną żywnością nie jest tak bardzo zauważalna – zauważyła kobieta robiąca zakupy na ryneczku.

Powszechnie zwykło się mówić, że polski klient to wymagający klient. Mimo to 80% Polaków uważa rodzime produkty żywnościowe za lepsze od zagranicznych oraz za zdrowsze za sprawą mniejszej ilości chemicznych dodatków.

– Jadam tylko polskie jedzenie – podkreśliła stanowczo kobieta sprzedająca warzywa.

– Polska żywność jest bardzo smaczna i zdrowa – dodała stojąca nieopodal klienta.

– Należy wspierać naszych rolników, bo są wspaniali i pracowici. Każdy z nich musi włożyć dużo pracy, aby zasiać i zebrać plony – tłumaczyła starsza Pani.

Dbanie o polską gospodarskie jest istotne nie tylko w dobie pandemii koronawirusa, gdzie eksport rodzimej żywności i towarów bywa mocno ograniczony. Kupowanie krajowej oraz regionalnej żywności to dobra praktyka, aby przede wszystkim udoskonalać to, co polskie. Z pomocą przychodzą tu aplikacje mobilne, takie jak „Pola” oraz „Polskie produkty”, które pozwala sprawdzać dokładne pochodzenie konkretnych towarów, a także są w stanie wskazać skład oraz ocenić, jak bardzo dane produkty są zdrowe. Ponadto w Polsce działa wiele kampanii mających na celu wspieranie krajowych producentów, takich jak „Produkt Polski” oraz „Razem dla dobrej żywności”.

BNO

Skip to content