Aplikacja „Pola”/fot. Radio Fiat

W dobie epidemii koronawirusa i nieustannie zamkniętych granic istotną rzeczą jest dbanie o polską gospodarkę. Mocno ograniczony eksport utrudnia sprzedaż krajowych towarów za granicą. Istotne zatem jest kupowanie rodzimych produktów, aby wspierać naszych przedsiębiorców.

Z pomocą spieszy nam szereg aplikacji mobilnych, takich, jak np. „Pola” oraz „Polskie produkty”. Zasada działania tego typu programów jest bardzo prosta, a idea im przyświecająca niezwykle ważna.

– Aplikacja ta przede wszystkim pomaga mi w zakupach. Niektóre produkty znam bardzo dobre i wiem, że są produkowane przez polskie firmy z polskim kapitałem i w Polsce. Te, których nie znam – sprawdzam. Zajmuje to zaledwie chwilę, a pozwala wspierać polskie firmy. Warto wspomnieć, że jeśli sięgamy po polską żywność, sięgamy po to, co jest w zasięgu ręki i nie musiało przejść długiej drogi, będąc często zabezpieczone w chemiczny sposób. Sprawdzam ponadto, czy firmy produkują w Polsce. Są też inne aplikacje rządowe, np. „Polska smakuje”, która pozwala w swoim regionie znaleźć to, co produkowane lokalnie – mówiła wicedyrektor Radia Fiat, Aleksandra Mieczyńska, która użytkując aplikacje, wspiera kupowanie polskich produktów.

Zasada działania programu opiera się na punktowaniu producentów sprawdzanego produktu. Pola przypisuje od 0 do 100 punktów w zależności od zaangażowania producenta w rodzimy rynek. Pierwsze 35 punktów przyznaje proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału w konkretnym przedsiębiorstwie. Kolejne 10 punktów otrzymuje ta firma, która jest zarejestrowana w Polsce, a następne 30 – jeśli dana firma produkuje w naszym kraju. Dalsze 15 punktów zależy od tego, czy zatrudnia w naszym kraju w obszarze badań i rozwoju. Wreszcie ostatnie 10 punktów otrzymują firmy, które nie są częścią zagranicznych koncernów.

O świadomym kupowaniu przekonuje także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, które na swoich stronach polskasmakuje.pl oraz Kupuj Świadomie na gov.pl uświadamiają, jakich certyfikatów i oznaczeń szukać, aby mieć pewność, że kupujemy rodzimy produkt.

Aplikacje „Pola” oraz „Polskie produkty” są darmowe i dostępne na urządzenia z systemem Android, iOS oraz Windows.

Skip to content