W parafii św. Zygmunta w Częstochowie odbędą się spotkania integracyjne, których celem jest pomoc w zjednoczeniu społeczności ukraińskiej i polskiej. Sama nazwa DOBRE MICЦЕ (dobre miejsce) będąca połączeniem języka polskiego i ukraińskiego, sugeruje cel spotkania.

Skąd pomysł na tę inicjatywę wyjaśnia jeden z organizatorów Dariusz Madejski:

Od jakiegoś czasu trwa ogromna pomoc dla gości z Ukrainy, którzy przybywają również do Częstochowy. Oczywiście najważniejsza jest ta pomoc pierwsza, ta pomoc materialna w zapewnieniu mieszkań, noclegów, wyżywienia czy też ubrań. Natomiast też mamy sygnały od tych uchodźców, że po zapewnieniu tych pierwszych potrzeb, oni by chcieli coś więcej. Oni czują się trochę zagubieni po całej tej sytuacji, nie znają Częstochowy, nie znają tu ludzi, więc stąd pojawiły się takie inicjatywy, takich spotkań integracyjnych kiedy nasi goście mogą spotkać się między też sobą. Często jest tak, że oni mieszkają w różnych miejscach Częstochowy, są rozsiani trochę, mogą czuć się zagubieni, osamotnieni.

Pierwszym punktem tego wydarzenia dla uchodźców jest spotkanie ze swoimi rodakami mieszkającymi w Częstochowie, aby mogli dowiedzieć się kto tu mieszka i gdzie w razie potrzeby prosić o pomoc. Drugi punkt ma polegać na spotkaniu integracyjnym z mieszkańcami, aby móc przełamać bariery językowe czy kulturowe.

Zaplanowaliśmy ze Stowarzyszeniem Kultura Często Nowa cztery takie spotkania, pierwsze z nich już w najbliższą niedzielę 3 kwietnia w parafii św. Zygmunta od godziny 15. Zapraszamy nie tylko naszych gości z Ukrainy, ale zapraszamy też Polaków, częstochowian by przyszli. Mamy przygotowane zajęcia dla dzieci. Także chcemy też aby dzieci miały w tym czasie jakąś opiekę. Mamy zajęcia plastyczne, muzyczne, j. angielski trochę zajęć ruchowych. Przysłowiowe ciasto, herbata, kawa by można usiąść przy stole porozmawiać, poznać się. Ale też zdobyć jakąś informację, jakąś pomoc. Jeśli nasi goście będą potrzebować jakiejś konkretnej pomocy to będzie możliwość wymiany takiej informacji. – dodaje.

Kolejne spotkania mają odbyć się 10 kwietnia, 8 i 22 maja. Miejscem realizacji będzie budynek katechetyczny parafii św. Zygmunta w Częstochowie. Wydarzenie ma charakter otwarty, zaproszeni są wszyscy chętni: rodziny, dzieci i dorośli z Ukrainy i z regionu częstochowskiego.

fot. Kultura Często Nowa

KKO

Skip to content