Dobre, polskie: 25 sierpnia obchodzimy Dzień Polskiej Żywności

25 sierpnia przypada Dzień Polskiej Żywności. Jest to szczególny czas dla polskich produktów, latem szeroko dostępnych świeżych warzyw i owoców. Kupowanie krajowej i regionalnej żywności to dobra praktyka. Przede wszystkim jemy to, co nie wymagało długiego transportu i specjalistycznego przechowywania, a kupując polskie wspieramy polską gospodarkę. 

Nabiał, pieczywo, warzywa, owoce oraz mięso to najchętniej kupowane polskie produkty żywnościowe. Polacy coraz częściej wybierają krajową żywność, ponieważ słusznie kojarzona jest z wyrobami wysokiej jakości. 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która wprowadza możliwość stosowania oznakowania „Produkt polski”. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że produkty nieprzetworzone mogą zostać oznakowane informacją „Produkt polski” jeżeli produkcja, uprawa lub hodowla, w tym zbiory, dojenie w przypadku krów, owiec i kóz odbyła się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku mięsa dodatkowo wymaga się, aby zostało pozyskane ze zwierząt urodzonych, chowanych i ubitych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku innych niż mięso produktów pochodzenia zwierzęcego, aby zostały one pozyskane od zwierząt, których chów odbywa się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak oznakowane są polskie produkty? Mówi o tym Marcin Lis: Produkty oznakowane znakiem „jakość tradycja” lub „poznaj dobrą żywność”. Są to produkty na rynku, które zostały wyszukane i docenione.

Z pomocą w wybieraniu polskich produktów przychodzi przygotowana przez Klub Jagielloński aplikacja mobilna “Pola” która pozwala sprawdzać dokładne pochodzenie konkretnych towarów: otrzymujemy informację, czy produkt powstaje w Polsce, czy producent prowadzi badania w Polsce, czy firma jest zarejestrowana w Polsce i czy jest częścią zagranicznego koncernu.

Aplikacja POLA – Klub Jagielloński

Dlaczego warto kupować żywność od naszych polskich producentów? Najlepszą odpowiedź na to pytanie podają mieszkańcy Częstochowy, którzy już od wczesnych godzin odwiedzają lokalne sklepy spożywcze:

–Warto kupować polskie produkty, ponieważ w ten sposób wspomagamy polski rynek. Nie widzę sensu wspomagania rynków zagranicznych.
– Dla mnie różnica pomiędzy polską a zagraniczną żywnością nie jest tak bardzo zauważalna.

Powszechnie mówi się, że polski klient to wymagający klient. Mimo to prawie 80% Polaków uważa polskie produkty żywnościowe za lepsze i zdrowsze od zagranicznych:

– Jadam tylko polskie jedzenie – podkreśliła stanowczo kobieta sprzedająca warzywa.
– Polska żywność jest bardzo smaczna i zdrowa

Pamiętajmy więc, aby wspierać polski rynek i kupować polskie produkty.

Skip to content