Dobry policjant to dobry człowiek

24 lipca mija w Polsce 31 lat od powstania Policji, która w niezmienionej formie funkcjonuje do dziś. Dzień ten został uhonorowany Świętem Policji, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1995 roku.

W Częstochowie pierwsza Komenda Powiatowa Policji Państwowej powstała w połowie 1919 roku. Od 1990 roku na terenie Częstochowy i powiatu działa Komenda Miejska Policji w Częstochowie oraz jej 11 komisariatów (sześć działających w mieście i pięć w gminach: Blachownia, Kłomnice, Koniecpol, Olsztyn oraz Poczesna). Niezależnie od nastawienia czy skojarzeń historycznych związanych z policją należy wiedzieć, że służba ta nie jest łatwa i nie każdy się do niej nadaje.

– Dobrym policjantem może zostać ten, kto jest dobrym człowiekiem, lubi pomagać innym i dla którego służba będzie swego rodzaju misją do spełnienia. Policja to także umiejętność pracy w zespole i podporządkowania się obowiązującej podległości służbowej. To praca w różnych zmiennych warunkach, nierzadko w weekendy i święta. Bycie policjantem jest trudne i nie dla każdego, ale daje mnóstwo satysfakcji. Daje wiele możliwości rozwoju, awansu i realizacji swoich pasji – przyznała podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Służba w policji (podobnie jak w straży pożarnej) to dla wielu marzenie z dzieciństwa. Niestety po wstąpieniu w szeregi dużo osób rezygnuje z bycia funkcjonariuszem z powodu presji, jakiej na co dzień poddawani są mundurowi.

– Sama służba to jedno. Trzeba mieć jednak alternatywę, czyli pasję poza policyjną, ponieważ jest to ciężka i trudna praca. Czasami policjant ma do czynienia z sytuacjami tragicznymi, czy też niebezpiecznymi. Bardzo istotną umiejętnością jest odnalezienie się w takich stacjach – dodała rzecznik częstochowskiej policji.

Niestety zawód policjanta bardzo często jest odbierany negatywnie. Ma to związek m.in. z genezą współczesnych służb, które powstały z dawnej Milicji Obywatelskiej. Ta zaś była postrzegana przez społeczeństwo bardziej jako narzędzie władzy, niż realną służbę wobec ludzi. „Silni wobec słabych, słabi wobec silnych” to hasło przez lata prześladowało policję, która powstała w demokratycznej Polsce w latach 90.

Policja to obecnie największa formacja Resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Każdego dnia ludzie w niebieskich mundurach czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, a także pilnują porządku publicznego. Każdego roku w Polsce rekrutowanych jest ok. 4 tys. mundurowych, jednak wiele z tych osób odchodzi zaledwie po kilku miesiącach służby. W garnizonie częstochowskiej policji jest zatrudnionych obecnie 820 osób, z czego 788 to policjanci. Wśród nich 97 funkcjonariuszy to kobiety.

BNO

Skip to content