Dom Księcia (znowu) bez nowego właściciela

Częstochowski Dom Księcia, wielki kompleks znajdujący się naprzeciwko byłego dworca głównego PKS, nadal nie może znaleźć nowego nabywcy. Wystawiony na sprzedaż jeszcze w grudniu ubiegłego roku, kompleks boryka się z brakiem zainteresowania ze strony inwestorów. Druga już licytacja, odbywająca się w poniedziałek 27 lutego, nie doszła do skutku, ponieważ nikt nie wpłacił wadium – minimalną sumę pieniędzy składaną w celu zabezpieczenia interesów zamawiającego, która w tym wypadku wynosi 1,5 miliona złotych.

Klątwy częstochowskiego Domu Księcia ciąg dalszy? Wszystko wskazuje na to, że władze miasta nie będą w stanie tak łatwo pozbyć się wiekowego zabytku. Wystawiony na sprzedaż w grudniu 2022 roku kompleks już dwukrotnie nie przyciągnął zainteresowania inwestorów. Druga, ustna licytacja także okazała się fiaskiem. Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta przekonuje, że informacja o nieudanym przetargu nie była niczym nadzwyczajnym, a urzędnicy spodziewali się fiasku licytacji już tydzień przed: – Rzeczywiście w poniedziałek miał odbyć się drugi już przetarg, m.in. na działkę oraz Dom Księcia. Niestety podobnie jak w pierwszym przypadku nie otrzymaliśmy żadnych ofert. Spodziewaliśmy się takiego zakończenia tego etapu po tym, jak nie otrzymaliśmy żadnego wadium do 23 lutego. Przypomnijmy, że cena wywoławcza Domu Księcia w pierwszej licytacji wynosiła 10 mln złotych, obecnie obniżyliśmy tę kwotę do 7,5 mln złotych. Niestety cena nadal nie okazałą się zachęcająca.

Co w takim razie z Domem Księcia? Wśród mieszkańców pojawiają się obawy, jakoby miasto miało pozostawić budynek na pastwę losu, z nadzieją, że w końcu inwestor się znajdzie. Urzędnicy miejscy dementują te plotki, zapewniając, że cały kompleks jest odpowiednio zabezpieczony: – Kilka lat temu budynek został zabezpieczony, na tyle, że nie stanowi już zagrożenia dla okolicznych budowli jak i dla pieszych. Oczywiście jego stan jest bardzo zły, i spodziewamy się, że będzie tylko gorzej, zwłaszcza z nieremontowanym wnętrzem. Budynek jest bowiem od kilku lat niezamieszkany. Co do dalszych planów to oczywiście będziemy dalej próbować sprzedać kompleks. Więcej informacji będziemy mogli udzielić za jakiś czas. Żadne formalne działania nie zostały jeszcze podjęte.

Ostatnim pytaniem jakie może paść w związku z Domem Księcia, jest to dot. jego przyszłości. Czy częstochowianie powinni spodziewać się wcześniej lub późnej wyburzenia całości kompleksu? Działka jest duża, i w miejsce opuszczonej kamienicy mógłby powstać nowoczesny biurowiec. Włodzimierz Tutaj informuje, że budynek będąc w ewidencji zabytków jest prawnie chroniony. Nowy właściciel będzie mieć obowiązek odrestaurowania kamienicy.

Innym zabytkiem, który nadal czeka na nowego właściciela jest stary Browar „Kmicic”, którego pierwsza licytacja odbędzie się na początku marca, a o której będziemy informować na bieżąco.

Skip to content