1-20388_g

Możesz to zrobić przez Internet, możesz w Urzędzie. Wyrobienie dowodu osobistego jest co roku koniecznością dla kilkudziesięciu tysięcy częstochowian. Z biegiem lat zmienił się nie tylko wzór dokumentu, ale i jego przeznaczenie.

W dowodach osobistych wedle nowego, obowiązującego od 1 marca br. wzoru znajduje się mniej informacji, niż we wciąż obowiązujących „starych dowodach”. Nowy wzór nie zawiera podpisu, rysopisu i adresu, a zdjęcie ma formę paszportową. To wszystko przez zmianę przeznaczenia dokumentu. Dziś służy do założenia konta w banku albo zastępuje paszport.

Wciąż jednak posiadanie dowodu jest obowiązkiem pełnoletnich obywateli mieszkających na terytorium Polski. O dokument można się starać w dowolnym urzędzie w kraju. Niektórych może dziwić, że dowody wyrabiane są dla dzieci, a wniosek złożyć można przez internet, ale pod pewnymi formalnymi warunkami. – W przypadku złożenia wniosku o uzyskanie dowodu osobistego drogą elektroniczną, istotne jest, że odbiór następuje też osobiście – przypomina Jolanta Włodarkiewicz-Piątek, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UMCz.

Możliwe jest uzyskanie dowodu przez osoby niepełnoletnie w obecności rodziców. Do piątego roku życia dziecko nie musi być obecne przy składaniu wniosku o dowód. – Szczególnie mamy do czynienia z tym zjawiskiem przed wakacjami – wyjaśnia Jolanta Włodarkiewicz-Piątek, a wynika to z przeznaczenia tego dokumentu. Dowód potwierdza tożsamość i obywatelstwo na terytorium Polski i państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, a więc zastępuje paszport. Nie da się stwierdzić, jak wiele dowodów jest wydawanych w Częstochowie osobom niepełnoletnim, co mogłoby np. sugerować, jak wiele rodzin opuszcza nasze miasto.

Sam proces wydawania i wymiany dowodu tożsamości to duże przedsięwzięcie logistyczne, jak również koszty. W minionym 2014 r. wydano w Częstochowie 22 tys. 111 dowodów osobistych, a w tym roku – do 2 listopada – było ich 19 tys. 107. Ciekawe jest, że częstochowianie nierzadko gubią ten dokument, przez co rozumieć należy też kradzież i zniszczenie. W całym zeszłym roku było 2 tys. 565 takich sytuacji. Brak adresu w nowym wzorze dowodu to też nie przypadek. Dzięki temu dokument może być rzadziej wymieniany.

Krzysztof Rygalik

Skip to content