Pogoda dopisała, a uroczyste zakończenie żniw w Koziegłowach odbyło się bez przeszkód. 25 sierpnia odbyły się tam powiatowo-gminne dożynki, podczas których dziękowano rolnikom oraz świętowano zakończenie żniw i zebranie obfitych plonów.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny, a potem korowód dożynkowy przemaszerował do Centrum Rekreacji przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury. Mszy św. przewodniczył ks. Robert Nemś, proboszcz parafii:

– Dzisiaj przychodzimy z wieńcami żniwnymi, żeby podziękować Stwórcy za plony, które stały się naszym udziałem. Proponuje, żebyśmy spojrzeli oczami Bożymi na trud tej pracy, na ludzi, którzy pracują na tej ziemi.

W korowodzie dożynkowym wzięli również udział przedstawiciele władz, m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która traktuje dożynki jako doskonałą okazję do dziękowania Bogu oraz rolnikom za ich ciężką pracę:

– Dzisiaj odbywają się te główne uroczystości dziękczynienia, przede wszystkim Panu Bogu za opiekę nad rolnikami, ich pracą, i że na polskim stole jest dobry polski chleb.

Jednak zorganizowanie takiego święta niesie za sobą dużo trudu, nakładu pracy wielu osób oraz miesiące przygotowań. Mówi współorganizator Renata Garleja, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach:

– Pierwsze spotkanie odbyło się trzy miesiące temu. Tych składników, które znajdują się po tej drugiej stronie, jest bardzo dużo. Ale robimy to z wielką przyjemnością, ponieważ to wielki szacunek dla polskich rolników.

W uroczystościach dożynkowych wziął również udział poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Trepka, który przyznał, że dożynki są okazją do kultywowania tradycji wsi polskiej:

– To jest święto dla rolników, ale też dla wszystkich mieszkańców powiatu myszkowskiego. Dożynki są też okazją do przedstawienia tradycji polskiej.

Wieńce dożynkowe przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z powiatu myszkowskiego były wykonane z dużą starannością oraz zachwycały uczestników dożynek. O procesie tworzenia wieńca opowiada Katarzyna Nowak z Koła Gospodyń Wiejskich z Cynkowa:

– Praca przy wianku jest bardzo długa. Trzeba skupić się nad pracą z cierpliwością i trzeba mieć wizję, jak on musi wyglądać.

Mieszkańcy mogli podziwiać również występy Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Myszkowskiego oraz Zespołu Tańca Ludowego z Węgier. Oprócz tego można było skorzystać ze stoiska z wyrobami regionalnymi, lunaparku dla najmłodszych lub przyjrzeć się bliżej instytucjom działającym na rzecz wsi i rolnictwa.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content