Drogowcy zapowiadają, że w tym roku nie dadzą się zaskoczyć

Miejski Zarząd Dróg podał informację, że od czwartku 17 listopada służby drogowe rozpoczynają „Akcję Zima”. Oznacza to, że piaskarki będą pozostawały w ciągłej gotowości, a w momencie występowania gorszych warunków, będą wyjeżdżały by posypywać ulice prewencyjnie.

Trzeba przyznać, że w tym roku MZD bardzo poważnie podchodzi do zimy. Zapas soli drogowej, przeznaczonej na częstochowskie drogi był gotowy już latem, kiedy pojawiły się pierwsze komunikaty o możliwych niedoborach tego surowca. Natomiast służby drogowe ogłosiły gotowość do działania już po pierwszym, symbolicznym prószeniu śniegu. Jak ta gotowość wygląda, wyjaśnia rzecznik MZD Maciej Hasik:

11 jednostek ciężkiego sprzętu pozostanie w gotowości do wyjazdu na nasze ulice. Będzie te de facto rozpoczęcie „Akcji zima” w tym sezonie na terenie Częstochowy. Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu w różnych częściach miasta, należy spodziewać się, że specjalistyczny sprzęt firmy wykonawcy będzie częściej niż w latach ubiegłych dokonywać także działań profilaktycznych. W praktyce oznacza to, że np. posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów, będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych; tak by nawierzchnie ulic przygotowane były na czas zwiększonego ruchu i zamarzające opady. Może się wiec zdarzyć się, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody.

Na razie w gotowości jest 50% floty odśnieżarek i piaskarek. W wypadku pogorszenia się warunków, gotowością zostaną objęte wszystkie pojazdy i załogi. Maciej Hasik omówił skalę przygotowań, które do tej pory zostały poczynione:

Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek odpowiadać będzie m.in.: 16 samochodów z samymi pługami (do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu), 5 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych; na mieście ustawionych zostanie 50 skrzyń z piachem. Oprócz kierowców pojazdów, do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne. Zabezpieczonych zostało 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia.

MZD ma pod swoją opieką ponad 66 kilometrów ulic, wraz z przejściami dla pieszych, mostami i kładkami. Jednak nawet najlepsze przygotowanie do zimy i najlepiej wykonywane prace śnieżne nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Podkom. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej Policji przypomina o podstawowych wskazaniach, o których powinni pamiętać kierowcy:

Kierujący powinni przypomnieć sobie zasady bezpiecznego podróżowania i pamiętać, że przy zmianie warunków na drodze należy bezwzględnie zmniejszyć prędkość, kierować się zasadą ostrożności i ograniczonego zaufania ale też przede wszystkim zmienić technikę jazdy, ostrożniej wchodzić w zakręty i utrzymywać bezpieczną odległość. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze znaczy prędkość bezpieczną. Zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danym momencie występuje na drodze. W okresie jesienno-zimowym warto też skontrolować stan ogumienia w samochodzie oraz jego oświetlenie. Warto też rozważyć wymianę opon z letnich na zimowe, ponieważ ma to znaczenie w kwestii naszego bezpieczeństwa. Producenci ogumienia zalecają wymianę gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C.

Częstochowska Policja ma również wskazania dla pieszych, ponieważ pierwszeństwo na przejściach to jedno, ale ostrożność i dobra widoczność po zmierzchu lub podczas opadów są od tego pierwszeństwa ważniejsze:

Niechronionemu uczestnikowi ruchu nie wolno wchodzić na jezdnię wprost przed nadjeżdżający pojazd – nawet, jeśli znajduje się na oznakowanym przejściu dla pieszych, bo żaden samochód nie zatrzyma się w miejscu. Z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne apelujemy do niechronionych uczestników ruchu o to, by ich podstawowym wyposażeniem przy takiej pogodzie były odblaski, które mogą zwiększyć widoczność do 150, a niekiedy nawet do 300 metrów.

MZD szacuje, że jednorazowy przejazd kompletnego zestawu pługo-piaskarek to koszt około 100 tysięcy złotych. Nie wiadomo zatem, jakie będą koszty zimowego utrzymania częstochowskich dróg. Zostaną one podliczone dopiero po zakończeniu działań. „Akcja Zima” potrwa do 31 marca.

Skip to content