Policja z dronów korzystała już „łapiąc” kierowców, czy sprawdzając jakość dymów wydobywających się z kominów. Co ciekawe funkcjonariusze korzystają z nich również do kontrolowania pieszych. Działania, podczas których latająca kamera obserwuje uczestników ruchu drogowego, wciąż ujawniają wiele wykroczeń.

Jednym z miejsc, gdzie wykorzystuje się ten sposób do zatrzymywania nieostrożnych, czy wręcz nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego, była Aleja Wojska Polskiego. O szczegółach działań częstochowskich funkcjonariuszy mówi podkom. Sabina Chyra–Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

Bardzo często częstochowski Ruch Drogowy prowadzi działania by przeciwdziałać i poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z Katowic przyjechali do Częstochowy z bezzałogowym statkiem powietrznym. Obserwowali kierowców w Alei Wojska Polskiego. Sprawdzali, czy kierowcy respektują zatrzymywanie się na przejściach dla pieszych. Ujawniono wtedy 13 wykroczeń. W momencie, kiedy operator zauważył przekroczenie prawa informował patrol, który zatrzymywał kierowcę.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego, a dokładniej w kwestii wysokości przydzielanych mandatów i punktów karnych są wyraźnie zauważalne. Dotyczą one również wykroczeń względem pieszych:

– Obowiązuje nowe rozporządzenie, które dotyczy obowiązków kierowców względem pieszych. Zawiera się w nich zasady zachowania przy przejściach dla pieszych. W przypadku takich wykroczeń kierowca może otrzymać do 15 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Zniesiono szkolenia, po których liczba punktów ulegała zmniejszeniu. Od 17 września obowiązuje, także “recydywa”. Kierowcy, którzy popełnią dwa razy to samo wykroczenie i zostaną na tym złapani, za drugim razem dostaną mandat o 100% wyższy, również względem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wprawdzie nie jest uregulowane prawnie, że kierowcy muszą czekać aż pieszy opuści całkowicie „zebrę”, jednak policja apeluje, aby zarówno jedni jak i drudzy zachowywali się rozważnie i respektowali siebie nawzajem. Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy jak wygląda sytuacja na przejściach dla pieszych oraz co sądzą o obserwacjach dronami zachowań w ruchu drogowym:

– Dzisiaj widzę, że można przejść, nie jest źle.
– Kierowcy zawsze przestrzegają tego przepisu.
– Korzystanie z dronów do kontroli to przesada.
– Powinni z nich korzystać, zwłaszcza na przejściach dla pieszych.
– Jedni przechodzą jak chcą, inni respektują.

Pomimo znacznej poprawy na przejściach dla pieszych, nie zwalnia to nikogo z obowiązku zachowywania ostrożności.

Skip to content