Drugi etap remontów na Jasnej Górze zakończony

Dobiegł końca drugi etap prac renowacyjnych na Jasnej Górze. Podsumowaniem projektu „Narodowe Perły Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” była konferencja prasowa, którą zorganizowano w środę, 26 czerwca.

– W pierwszym etapie na pewno należy wspomnieć o atrium w Kaplicy Matki Bożej. Udało się na obu etapach prac odnowić ściany i okładziny kamienne. Odrestaurowaliśmy też czternaście stacji bardzo cennej, zabytkowej Drogi Krzyżowej. Udało się także zabezpieczyć i odnowić Golgotę Jasnogórską Jerzego Dudy Gracza – opisuje dotychczas wykonane prace o. Czesław Brud, administrator klasztoru na Jasnej Górze.

Dużym zadaniem realizowanym jeszcze w pierwszym etapie prac był remont Sali Papieskiej, która przez długie lata była niewykorzystywana.

– Salę udało się uratować i przystosować do standardów XXI w. Dzisiaj służy ona pielgrzymom, spotkaniom i konferencjom na Jasnej Górze. Realizowaliśmy także przestrzenie tarasowe, kurtyny: południową, zachodnią, północną i wschodnią. Są to miejsca, które komunikują całą przestrzeń Jasnej Góry i podnoszą jej bezpieczeństwo dla pielgrzymów – dodaje administrator.

Głównym celem inwestycji na Jasnej Górze jest odbudowa i zachowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego. Drugi etap prac objął m.in. rewitalizację nawierzchni przy dziedzińcu oraz kurtynie zachodniej.

– Cały dziedziniec otrzymał nową nawierzchnię. To są rzeczy nie tylko widoczne na zewnątrz, ale także pod spodem, takie, jak kanały, przekopy i wszelakie instalacje. Prace prowadzono w bardzo trudnym czasie, ponieważ był to czas pielgrzymkowy, a z kolei w zimie nie da się przeprowadzić takich prac. Byliśmy pełni obaw, ale Bóg nam pomógł. Dużą cierpliwością wykazali się też pielgrzymi – przyznaje rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.

Jak podkreśla, obecnie trwają przygotowania do podjęcia następnych inwestycji, w ramach których planowana jest m.in. przebudowa niewykorzystanej części bastionu św. Rocha.

– Mamy dużo pięknych wotów, mnóstwo wspaniałych pamiątek i dóbr kultury, które zostały tutaj zdeponowane. Mamy nadzieję, że ta duża przestrzeń da nam możliwość pokazania tych wszystkich skarbów – dodaje o. Matecki.

Na konferencji prasowej obecny był także Sławomir Ochman, specjalista ds. projektów i inwestycji.

– Jasna Góra w skali kraju jest jednym z najstarszych zabytków, to jeden z pierwszych pomników historii Polski. Zabytek, który ma ponad 600 lat i co roku odwiedza go ponad 4 mln ludzi. Taki obiekt wymaga przeprowadzania bieżących remontów.

Prace remontowe są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

BNO

Skip to content