Dwa tysiące nowych studentów rozpoczęło naukę na Politechnice

We wtorek 4 października na Politechnice Częstochowskiej zainaugurowano nowy rok akademicki. Istniejąca od ponad 70 lat Uczelnia z optymizmem patrzy w przyszłość. Tym bardziej, że liczba studentów rozpoczynających swoją drogę akademicką wzrosła w stosunku do lat ubiegłych.

Ilu nowych studentów pojawi się w murach Politechniki i jaki kierunek wybierali najchętniej, wyjaśnia Magdalena Fijołek, rzeczniczka Uczelni:

Na pierwszym roku mamy 2000 nowych studentów – to o 200 osób więcej niż w zeszłym roku. Są też studenci zza granicy, jest ich około 400, to też o połowę więcej niż w zeszłym roku. Najbardziej popularnym kierunkiem wśród studentów zarówno stacjonarnych, niestacjonarnych, jak i zagranicznych, jest informatyka.

Na Politechnice Częstochowskiej w ciągu ostatnich miesięcy wiele się działo, począwszy od przygotowania nowej oferty studiów po nawiązanie współpracy z sektorem biznesowym. Rektor Uczelni prof. Norbert Sczygiol patrzy w przyszłość z optymizmem, choć nie ukrywa, że wolałby uniknąć konieczności przejścia na zdalny tryb nauczania:

Mamy dużą nadzieję, że zajęcia będą się odbywać w formie tradycyjnej, czyli na uczelniach a nie przez internet. Chcemy także, aby studenci angażowali się też w inne rodzaje działalności: sportową, kulturalną. Jeżeli chodzi o mnie, bardzo duże wymagania stawiałbym studentom wyższych roczników, w związku z tym, że biznes zgłasza bardzo duże zapotrzebowanie na absolwentów. W rozmowie z biznesmenami w zeszłym tygodniu usłyszałem, że są skłonni płacić wysokie stypendia naszym studentom, żeby już pokazywali się w firmie, a w przyszłości także pracowali. Liczę na studentów, że odpowiedzialnie podejdą do tego wyzwania.

Rektor Politechniki podkreślił także, że osobiście stara się, aby studenci mogli nie tylko przyswajać program nauczania ale również rozwijać swoje pasje w ramach zespołów, wykorzystujących wiedzę praktycznie. Kadra naukowa już się do tego przygotowuje. Być może dzięki współpracy z sektorem biznesowym, w nadchodzącym roku akademickim uda się uruchomić kolejne takie zespoły:

Na razie naszym sztandarowym produktem jest łazik marsjański. Na ostatnim spotkaniu z pracownikami Politechniki zachęcałem do tworzenia studenckich kół naukowych, które zajmowałyby się podobnymi zadaniami, nie tylko na komputerze, papierze czy wyjazdy – ale właśnie wykonywanie czegoś konkretnego. Szanse są bardzo duże, zobaczymy… Na początku zawsze jest duży zapał, oby został jak najdłużej. Mam nadzieję, że będziemy się mogli za parę lat chwalić nie tylko łazikiem ,ale także innymi naszymi produktami.

Rozmawiając ze studentami można odnieść wrażenie, że nauczanie zdalne może podobać się tylko tym osobom, które nie mają ambicji lub zapału do pracy. Weronika Kowalik, studentka drugiego roku Finansów i Rachunkowości w Biznesie nie ukrywa, że chciałaby się rozwijać, a nauczanie zdalne nie daje takiej możliwości:

Zdecydowanie wolę nauczanie stacjonarne, ponieważ jak jesteśmy na uczelni to są normalne zajęcia i ten kontakt z ludźmi, a ja jestem osoba, która potrzebuje takiego kontaktu. Mam takie plany, żeby dalej się rozwijać i mam nadzieję, że mi się to uda. Zaczynam naukę na IV semestrze, na specjalności Menadżer Finansowy, więc za niedługo czeka mnie też pisanie pracy licencjackiej.

Inaugurację roku akademickiego rozpoczęto od śpiewu Mazurka Dąbrowskiego oraz od powitania wszystkich gości. Wśród nich byli m.in. abp Wacław Depo, rektor UJD prof. Anna Wypych-Gawrońska oraz komendant miejski Policji mł. insp. Dariusz Kiedrzyn.

Inauguracja roku akademickiego na PCz

Skip to content