W środę, 21 grudnia dyrektorzy częstochowskich placówek oświatowych uczestniczyli w corocznym wigilijnym spotkaniu. Gospodarzem wydarzenia było IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida.

Podczas spotkania obecny był metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wyraził ogromną radość z możliwości spotkania się z nauczycielami w wyjątkowym okresie Adwentu:

Bardzo się cieszę, że mogłem wejść we wspólnotę ludzi odpowiedzialnych za formowania młodych ludzi poprzez głoszenie im prawdy. Cieszę się, że był tutaj również element religijny, że Słowo Boże zagościło między nami. To jest element naszej jedności.

Program wydarzenia został zaplanowany przez młodzież z IX LO im. Cypriana Kamila Norwida. Krzysztof Wachowiak, dyrektor placówki nie ukrywał zadowolenia z tego, co zostało zaprezentowane:

Ogranizujemy to od wielu lat. Spotykamy się tutaj, składamy sobie życzenia, a młodzież wprowadza nas w świąteczny nastrój. To są wielotygodniowe przygotowania programu. Dziś młodzież nam pokazała, że bardzo dobrze to zrobili, świetnie się zaprezentowali i upiększyli naszą uroczystość.

Ks. Paweł Wróbel – przedstawiciel referatu katechetycznego podkreślił, że wszyscy, którzy spotkali się w Norwidzie mają wspólny cel:

– To, co nas wszystkich jednoczy i jest naszym wspólnym mianownikiem to troska o wychowanie i kształtowanie nowych pokoleń. Święta Bożego Narodzenia to święta miłości. Wielu powtarza, że to magiczne święta, a ja myślę, że to nie magia, tylko miłość Boga, której doświadczamy.

W szkołach okres przed świętami Bożego Narodzenia to czas, kiedy organizowane są szkolne wigilie. O tym, jak przedświąteczny czas wygląda w III Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Władysława Biegańskiego opowiedział jego dyrektor – dr Jan Randak:

– Każda klasa przygotowuje indywidualnie wigilię, później mamy jasełka i kończymy wigilią dla nauczycieli.

Szkoły mają różne sposoby na obchodzenie wigilii. Wiele z nich ma również swoje tradycje, jedną z bardziej wyjątkowych jest przygotowywanie zupy wigilijnej podawanej z makaronem w kształcie skrzydeł anioła. Nie ma żadnych wątpliwości, że przedświąteczny okres to jeden z bardziej lubianych zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów.

 

Dyrektorzy szkół spotkali się w Norwidzie

Skip to content