Fot. ZUS

W środę 16 grudnia częstochowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje dyżur telefoniczny dla osób urodzonych w 1953 roku, które są zainteresowane przeliczeniem swojej emerytury. Wszystko za sprawą przepisów pozwalających na ponowne ustalenie wysokości świadczenia bez jego pomniejszania o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

W niektórych przypadkach może oznaczać to wzrost emerytury nawet o kilkaset złotych.

– Dyżur odbędzie się w środę, 16 grudnia, w godz. od 11:00 do 13:00. Osoby zainteresowane tematyką mogą dzwonić po poradę, konsultację, pod numer telefonu 34 368-91-34. Przepisy dotyczą wyłącznie osób, które urodziły się w 1953 roku i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 roku. Z terenu oddziału ZUS w Częstochowie takie przeliczenie może dotyczyć około 2,7 tysiąca osób. Dzięki rozmowie z ekspertem ZUS emeryt czy rencista dowie się, czy przeliczenie dla rocznika 1953 będzie dotyczyło jego świadczenie, czy też nie. W wielu przypadkach przeliczenie nastąpi z „urzędu”, dlatego świadczeniobiorca nie musi w tym zakresie nic robić, ale jest też grupa osób, które chcąc mieć wyższe świadczenie, musi złożyć wniosek – mówiła Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

ZUS dokona z urzędu ponownego ustalenia wysokości świadczeń osobom, którym wcześniej ustalił już wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach.

– Oznacza to, że osoby te nie muszą składać żadnego wniosku. ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 roku. Natomiast osoby z rocznika 1953, które do tej pory nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym muszą złożyć taki wniosek jeśli chcą mieć wyliczoną emeryturę powszechną bez pomniejszenia. Taki wniosek należy złożyć nie później niż 11 stycznia 2021 roku. Takie obliczenie będzie możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 roku – dodała Beata Kopczyńska.

Pracownicy ZUS-u wyjaśnią m.in. czy w naszym przypadku jest szansa na wyższe świadczenie oraz, czy aby je uzyskać, trzeba złożyć wniosek czy też ZUS zrobi to za nas i przeliczy świadczenie bez dodatkowych dokumentów.

BNO

Skip to content