Dyżur telefoniczny w częstochowskim ZUS-ie

W najbliższy piątek, 14 stycznia częstochowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie prowadzić dyżur telefoniczny dla klientów zainteresowanych zmianami w zasiłkach chorobowych. Dyżur będzie się odbywać w godzinach od 10:00 do 12:00, pod numerem telefonu: 727-690-746.

Warto skorzystać z kontaktu z ekspertami, ponieważ od 1 stycznia nastąpiły duże zmiany związane z zasiłkami chorobowymi.

– Jedną ze zmian korzystnych dla chorujących jest informacja, że za okres pobytu w szpitalu będziemy mieć taką samą stawkę zasiłku chorobowego, jak za okres leczenia w domu, czyli 80% naszej przeciętnej pensji. Do końca ubiegłego roku było to 70% w przypadku leczenia szpitalnego i 80% w przypadku leczenia w domu – mówiła Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jak dodaje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, zmian w zasiłkach chorobowych jest o wiele więcej.

– Istotną zmianą jest też to, że gdy kończymy pracę i jesteśmy chorzy to okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia to 91 dni, a nie 182 dni, jak było to do końca ubiegłego roku – dodała rzeczniczka.

W okresie od stycznia do maja 2021 roku Polacy na zwolnieniu lekarskim przebywali łącznie ponad 116 tys. dni, a kwota wypłat z powodu absencji chorobowej – łącznie zasiłków chorobowych finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz pozostała absencja pracowników, sięgnęła ponad 11 mln zł. Z danych ZUS wynika też, że w 2020 roku, w porównaniu z 2019, liczba dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej ubezpieczonych była wyższa o 7,2%, a liczba zaświadczeń lekarskich – o 4,1%. Skumulowana zaś (z całego roku) przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 39,27 dnia.

BNO

Skip to content