W piątek, 5 sierpnia, w Stadninie Lambada dzieci z Ukrainy mieszkające na terenie powiatu częstochowskiego spotkały się z policjantami z częstochowskiej Komendy Policji. Główną atrakcją wydarzenia była obecność policyjnych koni. Najmłodsi dowiedzieli się jak wygląda służba tych wyjątkowych zwierząt.

O szczegółach piątkowego spotkania, organizowanego w ramach projektu „Bezpieczne Wakacje” oraz „Saving Poland”, mówi mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

-Dzisiejsze spotkanie jest jednym z wielu, które organizujemy jako częstochowska Komenda. Skierowane są one głównie do najmłodszych, ale nie tylko. Akcja realizowana jest w ramach projektu “Bezpieczne Wakacje”, która ma na celu pokazanie jak spędzać ten czas wypoczynku odpowiednio. Dzisiaj zajęcia dodatkowo wpisują się w projekt “Saving Poland”, ten skierowany jest do uchodźców. Dzięki niemu mogą się na przykład dowiedzieć, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. Jest tu grupa 30 dzieciaków wraz z opiekunami, znajdujemy się na terenie stajni “Lambada”, gdzie na codzień przebywają nasze konie służbowe. Dziś również jest z nami Wydział Ruchu Drogowego, który przekazuje informacje o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Wydawać by się mogło, że dziś, koń z ruchem drogowym ma niewiele wspólnego, jednak nic bardziej mylnego. Konie można spotkać jadąc samochodem, spacerując po parku, idąc chodnikiem, czy siedząc na ławce w Alejach. Na pytanie: jak konie pomagają policjantom kontrolować nasze bezpieczeństwo? odpowiada mł. asp. Mariola Kowalczyk–Trąbska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie:

-Konie na codzień patrolują nasze tereny zielone, drogi przylegające do terenów zielonych – tam też są popełniane wykroczenia. Często się zdarza, że policjanci pełniący służbę w policji konnej przywożą kierowców, którzy łamią prawo jadąc samochodem na przykład: nie mają zapiętych pasów czy też rozmawiają przez telefon w trakcie jazdy.

Jedna z mam obecnych na spotkaniu podzieliła się swoimi odczuciami po zakończonej wizycie w stadninie:

-Wszyscy są bardzo wdzięczni za tę wycieczkę. Poznali dużo nowych rzeczy m.in. jak wygląda praca policjanta w służbie prewencyjnej czy to jak szkoli się policyjne konie. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem. Dziękujemy również za drobne prezenty. To ważne, aby dzieci były zawsze widoczne. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni.

Podczas spotkania w stadninie dzieci mogły zadawać pytania, robić zdjęcia i poszerzać swoją wiedzę na temat własnego bezpieczeństwa. To nie pierwsze –i z pewnością nie ostatnie- spotkanie dotyczące bezpieczeństwa przygotowane przez funkcjonariuszy częstochowskiej Komendy.

Galeria: Radio Fiat

Spotkanie dzieci z funkcjonariuszami policji konnej

Skip to content