Dzieci ze Specjalnego Ośrodka zainscenizowały odzyskanie niepodległości

W środę 10 listopada dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie, wraz ze swoimi wychowawcami, zorganizowały inscenizację poświęconą Dniu Niepodległości.

O szczegółach wydarzenia opowiedziała Małgorzata Mysłek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego:

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie, wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury organizują spektakl z okazji Dnia Niepodległości. Jest to jedno z najważniejszych Polski i Polaków. […] Ważnym dla nas akcentem jest wypracowywanie wśród najmłodszego pokolenia, wśród naszych wychowanków ale też rodziców, takiego poczucia odpowiedzialności za Polskę.

Przedstawienie w wykonaniu wychowanków Ośrodka początkowo skupiło się na zainscenizowaniu rozbiorów Polski, by później przejść do pokazania Legionów Piłsudskiego i ich działań na rzecz odzyskania niepodległości. Inscenizację zakończono prezentacją słów kard. Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II dotyczących wolności. Dzieci uczestniczące w inscenizacji były ubrane w stroje sceniczne, ludowe oraz mundury.

Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury przyznaje, że współpraca między oboma ośrodkami od wielu lat bardzo dobrze się układa i takie wydarzenia jak obchody Dnia Niepodległości są zawsze mile widziane i odbierane:

Regionalny Ośrodek Kultury od wielu lat współpracuje z Ośrodkiem nr 5. Jest to bardzo ścisła współpraca, wspieramy się nawzajem w naszych działaniach. No a dbanie o nasze tradycje, narodowość to podstawa i tego się trzymamy. Zawsze bardzo miło nam jest gościć uczniów tej placówki w naszych progach […] no i myślę, że za rok spotkamy się znowu.

Na przedstawieniu oprócz rodziców, obecni byli lokalni politycy i samorządowcy oraz funkcjonariusze służb mundurowych, w tym przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej oraz komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie.

Skip to content