Dzielnica Trzech Wieszczów ma pierwszy w mieście Ogród Społeczny

DSCF0572

W dzielnicy Trzech Wieszczów powstał pierwszy w Częstochowie Ogród Społeczny. Dziś (28 października) nastąpiło oficjalne otwarcie terenu, który został zagospodarowany z inicjatywy firmy Fortum. Przy ulicy Goszczyńskiego 7 można zobaczyć rośliny, których wcześniej brakowało w tym miejscu, a które – jak zapewnia autorka projektu – będą kwitły od wiosny do jesieni. Zupełną nowością są trzy ławki, które mają integrować społeczność lokalną.
– Dzisiaj mogliśmy pokazać przygotowany teren, który będzie kwitł dopiero na wiosnę, ale z założenia ma być to miejsce, gdzie mieszkańcy będą się chętnie spotykać i integrować, ponieważ będzie tu ładnie, przyjemnie i wesoło, właśnie dzięki sąsiedzkim spotkaniom – mówi Daria Sulgostowska z grupy Fortum. Ogród Społeczny w dzielnicy Trzech Wieszczów jest pierwszym w Częstochowie, ale, jak zapewnia przedstawicielka organizatora projektu, nie ostatnim. – Mamy nadzieję, że takich niewielkich zielonych miejsc na terenie miast, w których działamy, czyli również w Częstochowie będzie więcej. Jako pierwszy punkt wybraliśmy dzielnicę Trzech Wieszczów, ponieważ tutaj jest siedziba Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, czyli naszego lokalnego lidera, który będzie dbał o ten ogród i który zapoczątkował proces zagospodarowania zieleni – wykonał plac zabaw, otworzył siłownię na otwartej przestrzeni. Także my dokładamy swój mały kawałek i mamy nadzieję, że to będzie tworzyło całość, na terenie której mieszkańcy będą chcieli spędzać czas – wyjaśnia Sulgostowska.
Autorką projektu, według którego m. in. posadzono rośliny, jest Agnieszka Tomaszewska. W działanie zaangażowali się również uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II, a także pracownicy Centrum Integracji Społecznej. – Główną ideą projektu był ogród społeczny i zależało nam właśnie na tym, żeby ten ogród kwitł dla mieszkańców od marca do października, żeby każdy okrąg zmieniał się zgodnie z porą roku. (…) Mamy tutaj forsycje, hortensje, liliowce i lilaki. Jeśli zima będzie łagodna, czyli jeśli będzie dużo śniegu, a nie będzie wielkich mrozów, to wiosną będzie tu pięknie – zapewnia Agnieszka Tomaszewska.
Ogród Społeczny w Częstochowie jest drugim w Polsce zrealizowanym przez firmę Fortum. Pierwszy tego typu obiekt otwarto we wrześniu br. we Wrocławiu.

KK

Skip to content