Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce obchodzony jest 11 lutego. Po raz piętnasty Polska przyłącza się do tego międzynarodowego święta, w którym uczestniczy 130 państw z całego świata. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” O głównych zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników w sieci mówi rzeczniczka częstochowskiej komendy Miejskiej Policji – aspirant Sabina Chyra – Giereś:

– W obecnych czasach, w czasach masowego korzystania z komputerów i z urządzeń mobilnych codziennie stykamy się z siecią internetową. W tym celu funkcjonariusze Wydziału do walk z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydział Prewencji spotykają z dziećmi i młodzieżą szkolną, aby uświadomić im jak to robić bezpiecznie. Wydział Prewencji prowadzi cyklicznie spotkania z uczniami, rodzicami, a także pedagogami informując o zagrożeniach czyhających w sieci oraz przede wszystkim, jak należy bezpiecznie korzystać z internetu, jak należy rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, aby ustrzec ich przed niebezpieczeństwem. Przede wszystkim przed rozpoczęciem korzystania z internetu należy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z otwieraniem linku czy załączników do maila. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim, należy też pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy, co publikujemy zostaję w sieci przez długi czas, dlatego należy wszystkie wpisy umieszczane w internet przemyśleć. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach powinny dobrze o nas świadczyć i tak jak w życiu codziennym należy odnosić się do innych z szacunkiem. W dniu dzisiejszym organizowana jest na auli akcja dotycząca cyberprzemocy. Zaprosiliśmy uczniów Liceum Ogólnokształcącego z Częstochowy, żeby uświadomić im w jaki sposób nie należy postępować w sieci.

Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. A co wiedzą Częstochowianie o bezpiecznym korzystaniu z internetu?

– Trzeba używać antywirusa. – mówi częstochowianin. – Im mniej używamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo niebezpieczeństwa. – mówi młoda częstochowianka. – Uważać gdzie podajemy swoje dane. – mówi częstochowianin. – Używać mózgu, patrzeć gdzie klikamy. – mówi młody częstochowianin. – Nie wolno mieć jednego hasła do wszystkich rzeczy. – mówi mieszkanka Częstochowy.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Patronatem honorowym akcję objęły: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Komenda Główna Policji.

MST

Foto źródło: pexels.com

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content