O ile komputer, jako narzędzie nie stanowi zagrożenia dla użytkowników, o tyle podłączony do Internetu może być bramą do cyberprzemocy, a także ataków hakerskich czy oszustw. O tym, na co dzień niezauważalnym problemie ma przypomnieć obchodzony 12 października Dzień Bezpiecznego Komputera.

Szczególne zagrożenia w sieci czyhają na najmłodszych użytkowników, którzy nie zawsze są w pełni świadomi ich istnienia. Dlatego tak ważne jest uświadamianie młodych użytkowników Internetu, którzy stanowią największą i najbardziej aktywną grupę jego odbiorców. Jak tłumaczy podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podczas korzystania z sieci trzeba kierować się zasadami bezpieczeństwa.

– W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z otwieraniem linków czy załączników do maili. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim, należy też pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko, co piszemy i publikujemy, zostaję w sieci przez długi czas, dlatego należy przemyśleć wszystkie wpisy umieszczane w Internecie. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć i tak, jak w życiu codziennym, należy odnosić się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk i zastraszania – tłumaczyła oficer prasowa częstochowskiej policji.

Z natury rzeczy sieć internetowa sama w sobie nie jest zagrożeniem. To użytkownicy za jej pomocą często są w stanie szkodzić innym, usiłując wyłudzać pieniądze lub uzyskać dostęp do naszych danych zawartych na komputerze.

– Przede wszystkim najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Tak naprawdę my, jako użytkownicy jesteśmy najlepszym zabezpieczeniem. Nie „wchodźmy” w rzeczy, których nie jesteśmy pewni. Często zdarza się tak, że otrzymujemy maila w postaci załącznika z fakturą. Naturalnym odruchem jest to, że chcemy zobaczyć jego zawartość. To pierwszy podstawowy błąd, ponieważ jeśli czegoś nie zamawialiśmy i nie oczekujemy żadnej faktury, nie powinniśmy tego otwierać. To bardzo częsta droga do zawirusowania komputera. Zwracajmy uwagę szczególnie na archiwa i pliki tekstowe. Mamy obecnie na tyle zaawansowane systemy operacyjne, że już same w sobie posiadają dobre zabezpieczenia, które zdają egzamin w codziennym użytkowaniu. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie dodatkową ochronę, warto skierować się do komercyjnych i płatnych rozwiązań – wyjaśnił informatyk Łukasz Służałek.

Głównym celem Dnia Bezpiecznego Komputera, podobnie jak obchodzonego 11 lutego Dnia Bezpiecznego Internetu, jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Dzień Bezpiecznego Komputera to inicjatywa, która ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promowanie bezpieczeństwa informatycznego. Został on zapoczątkowany 12 października 2004 roku, a jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

BNO

Skip to content