Dzień Duchownych Niezłomnych to czas wspominania duchownych zarówno katolickich, jak i innych wyznań, którzy żyli w różnych okresach historii Polski. To dzień tych, którzy byli ostoją Narodu i walczyli o naszą tożsamość.

Liczną grupę duchownych niezłomnych stanowią ci, którzy zginęli z rąk okupantów radzieckich i niemieckich, ale także ci, którzy prześladowani byli przez cały okres PRL-u.

– Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP w ubiegłym roku i każdego roku, 19 października będziemy obchodzić czas upamiętniania i wspomnienia tych duchownych. Ci co prawda ze swojej natury mieli zajmować się rzeczami bożymi i duchowymi, ale troszczyli się także o polskość i tożsamość narodową. Kościół Katolicki oraz inne, były w trudnych czasach Polski oazami i ostojami polskości, kultury polskiej oraz języka – przybliżył rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz.

19 października 1984 roku to dzień zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, jednego z największych kościelnych męczenników okresu polskiego komunizmu.

– Kapłan niezłomny. Walczył o tych, których władza doświadczała w okrutny sposób. Walczył o robotników, tożsamość narodową, sprawy społeczne oraz o obecność Kościoła w ówczesnej rzeczywistości. Stał się dla nas człowiekiem-symbolem, dlatego właśnie ta data – rocznica jego męczeńskiej śmierci, została wybrana na dzień wspólnego upamiętnienia – dodał ks. Mariusz Bakalarz.

Po 13-letnim procesie beatyfikacyjnym, 6 czerwca 2010 roku ksiądz Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Ks. Jerzy Popiełuszko został także pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

BNO
Fot.: Konferencja Episkopatu Polski

Skip to content