Dzień Dziecka w częstochowskim Szpitalu Wojewódzkim

Fot. Biuro Prasowe Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie we współpracy z Fundacją „Dr Clown” w Częstochowie organizuje z okazji Dnia Dziecka specjalną akcję na rzecz wsparcia najmłodszych pacjentów placówki. W związku z obecną sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami związanymi z możliwością wejścia na teren Szpitala tym razem Fundacja „Dr Clown” w Częstochowie przygotowała szereg rozrywek, które młoda publiczność obejrzy z okien placówki. Pokazy dla dzieci odbędą się w najbliższy czwartek, obok budynku przy ul. Bialskiej, pod oknami szpitalnych oddziałów dziecięcych.

– Przygotowaliśmy ok. 30-minutowe pokazy, w których trakcie pojawi się wiele atrakcji, m.in. muzyka, tańce, balony, wielkie bańki mydlane, a nawet pokaz żonglerski. Nie możemy się doczekać reakcji małych pacjentów, bo to właśnie dla nich tam będziemy. Nasi wolontariusze słyną ze swoich kolorowych strojów, więc wierzę, że uda nam się przyciągnąć wzrok i uwagę dzieci. To wszystko po to, aby choć na chwilę oderwali się od szpitalnej rzeczywistości i problemów. Wiemy z doświadczenia, że uśmiech ma ogromną moc. W ramach akcji przekażemy również Szpitalowi „Paczki z uśmiechem”, w których znajdą się m.in. kolorowanki fundacyjne, w których nie zabraknie wizerunków Doktorów Clownów oraz różnych łamigłówek – mówi Marta Wójcik, koordynatorka ds. wolontariuszy Fundacji “Dr Clown”.

Przedstawiciele Fundacji “Dr Clown” w Częstochowie działają od stycznia br. W częstochowskim Szpitalu Wojewódzkim pojawili się m.in. w lutym na Oddziale Pediatrii, a także w ubiegłym miesiącu przy okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Wolontariusze, inaczej zwani Doktorami Clownami, zazwyczaj odwiedzają dzieci bezpośrednio na szpitalnych oddziałach, rozdając kolorowe noski (ich znak rozpoznawczy) oraz spędzając z nimi czas. Główną działalnością Fundacji jest tzw. terapia śmiechem, która pomaga w poprawie nastroju człowieka, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Śmiech, który między innymi wzmacnia naszą odporność oraz obniża poziom stresu w naszym organizmie, jest bardzo ważny w procesie rekonwalescencji.

– W obecnej sytuacji, która wymusza konieczność zachowania odpowiedniego dystansu, szczególnie ważne jest to, aby nie zapomnieć o najmłodszych. Dzień Dziecka to doskonała okazja do tego, aby w tym wyjątkowym czasie, dodatkowo utrudnionym przez pobyt w Szpitalu, wywołać uśmiech na twarzach małych pacjentów. Tego typu akcje przekładają się bezpośrednio na lepsze samopoczucie dzieci, które jest pomocne w procesie powrotu do zdrowia – mówi Barbara Halkiewicz, Kierownik Ośrodka Szkoleń i Promocji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.

Od 1 czerwca Fundacja „Dr Clown” rusza z wirtualną terapią śmiechem i uruchamia „Śmiechofon” umożliwiający dzieciom w szpitalach indywidualne, bezpłatne spotkania online z Doktorami Clownami dostępne dla wszystkich chętnych. Taką możliwość będą mieli również mali pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Źródło: Biuro Prasowe Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie

Skip to content