Fot. MSWiA

Dzisiaj, 2-go maja obchodzimy ustanowiony w 2004 roku przez Sejm Dzień Flagi. Odcienie bieli i czerwieni były wielokrotnie redefiniowane w polskiej historii.

Układ flagi, jaki znamy dzisiaj został ustalony w 1919 roku, jednak niedoprecyzowano wtedy jaki ma być odcień czerwieni. Dopiero w 1921 roku Ministerstwo Spraw Wojennych ustaliło, że czerwień na fladze ma być karmazynowa. W 1927 roku Prezydent RP zmienił karmazyn na cynober. Kolor ten został potwierdzony w ustawie sejmu PRL w 1955 roku, a następnie w 1980 roku zmieniony z powrotem na karmazyn.

Biel i czerwień zostały ustanowione naszymi barwami narodowymi podczas Powstania Listopadowego, ale zanim do tego dojdziemy, historyk Muzeum Częstochowskiego, Mariusz Grzyb opowie o Walentym Zwierkowskim, który odegrał bardzo ważną rolę podczas obrad Sejmu Powstańczego:

Dla nas Częstochowian, z flagą biało-czerwoną powinna być przede wszystkim związana osoba naszego krajana, Walentego Zwierkowskiego, który urodził się w Mokrzeszy pod Częstochową w 1788 roku. Człowiek ten miał dosyć niezwykły życiorys i można by powiedzieć, że kiedy Sejm Powstańczy w 1831 roku (przypomnijmy, trwało Powstanie Listopadowe) decydował o fladze, to Walenty Józef Zwierkowski był deputowanym do tego Sejmu. W czasie Powstania Listopadowego już raczej w walkach nie uczestniczył, natomiast wsławił się szeregiem posunięć propagandowych. Na przykład jest autorem hasła „Za Waszą wolność i naszą”, czyli rozpoczął z Rosjanami taką wojnę propagandową. Ponoć Rosjanie oniemieli, kiedy na polskich okopach przeczytali po rosyjsku właśnie te słowa Zwierkowskiego.
– przybliża nam Mariusz Grzyb.

Wracając do tematu flagi. Biel i czerwień nie zawsze były tak oczywiste, jak jest to dzisiaj. Podczas Powstania Listopadowego, spierały się dwa stronnictwa: republikańskie i konserwatywne. Pierwsze stronnictwo chciało flagę trójkolorową, gdzie trzecim kolorem miał być niebieski, symbolizujący republikę. Natomiast konserwatyści chcieli przegłosować flagę Augusta III Sasa. I wtedy na scenę dziejów wyszedł Zwierkowski.

7 lutego 1831 roku Parlament podjął uchwałę o „Kokardzie narodowej” i tam ustalono, że naszymi barwami naszymi narodowymi, naszą flagą będzie kolor biały i czerwony. Jak do tego doszło? Zwierkowski, kiedy wyszedł na mównicę, kiedy zaproponował, że powinny być kolory biały i czerwony ponieważ Orzeł biały w polu czerwonym jest godłem (jak on to określił) „odradzającej się Ojczyzny naszej”, no to Sejm po prostu poparł ten wniosek. W ten sposób te barwy powstały.
– kontynuuje.

Z ciekawostek na temat naszej flagi: taką samą ma niemiecki land Turyngia i hiszpańska prowincja Kantabria, natomiast flagę z odwróconymi barwami ma Indonezja i Monaco. Na Pacyfiku, w archipelagu Kiribati leży wysepka Kiritimati. Na tej wysepce jest wieś o wdzięcznej nazwie Poland. Mieszkańcy tej wsi używają polskiej flagi jako swojej nieoficjalnej.

Polecamy też wystawę Muzeum Częstochowskiego poświęconą pochodzącemu z Mokrzeszy Walentemu Zwierkowskiemu. Możemy się z niej dowiedzieć m.in. że był szwoleżerem wojsk napoleońskich i walczył w kampanii hiszpańskiej.

RG

Skip to content