2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Polonii oraz Flagi Narodowej. Nazajutrz wspominamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, świętując też uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To okazja do eksponowania barw narodowych i modlitwy za Ojczyznę w intencji pokoju.

Jak tłumaczy Mariusz Grzyb, historyk z Muzeum Częstochowskiego – częstochowianom z flagą biało-czerwoną powinna kojarzyć się postać Walentego Zwierkowskiego:

– 7 lutego 1831 roku parlament podjął uchwałę o Kokardzie Narodowej. Ustalono tam, że barwami narodowymi będą kolory biały i czerwony. Jak do tego doszło? Walenty Zwierkowski, który urodził się w Mokrzeszy pod Częstochową był deputowanym do tego Sejmu. Był to człowiek bardzo zasłużony. To on wyszedł na mównicę i zaproponował barwy biało-czerwone. Sejm poparł ten wniosek.

Po święcie flagi Polacy przeżywają również inny ważny dzień. Podpisanie Konstytucji 3 maja w 1791 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja i Adama Stanisława Krasińskiego, ustanowiło trójpodział władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczyło też immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zwalczanie przekupstwa biednych szlachciców przez agentów obcego państwa. Według dokumentu mieszczanie mieli też prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, zajmowania stanowisk oficerskich oraz w administracji publicznej, a także prawo do nabywania szlachectwa. Konstytucja zniosła za to liberum veto oraz wolną elekcję. W dniu ustanowienia Konstytucji przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

3 maja Kościół przypomina także o uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Więcej na ten temat mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Kiedyś obchodziliśmy uroczystość NMP Królowej Korony Polskiej. Teraz nie jesteśmy już królestwem, a republiką, dlatego nazwa się zmieniła. Pozostała jednak święta natura tej uroczystości. Czcimy Maryję jako Królową Polski – naszą opiekunkę i troskliwą matkę. Dla archidiecezji częstochowskiej jest to dzień szczególnie istotny. 3 maja obchodzimy przecież święto patronalne naszej archidiecezji.

Główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski odbędą się 3 maja na Jasnej Górze. Msza św. odpustowa sprawowana będzie o godz. 11.00 pod jasnogórskim Szczytem.

ABK

Skip to content