W środę, 29 maja Częstochowa świętowała Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. XXI edycja przedsięwzięcia zgromadziła kilkanaście placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz fundacji zajmujących się pomocą osobom z niepełnosprawnościami.

Od godz. 10:00 na placu Biegańskiego na scenie prezentowali się artyści i zespoły umilając czas przybyłym gościom oraz zachęcając ich do wspólnego śpiewania i tańczenia. Impreza ma w zamyśle pokazanie, że osoby niepełnosprawne są takimi samymi ludźmi i mają takie same prawa jak reszta społeczeństwa.

– Chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi są wśród nas, żyją wśród nas i są tacy sami jak my. Corocznie Dzień Godności jest organizowany pod jakimś hasłem. W związku z tym, że nie wszystkie takie osoby mogą podróżować, wymyśliliśmy w tym roku, że dalekie kraje przyjadą do nas – mówi Beata Mstowska, wiceprzewodnicząca częstochowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizatora akcji.

Mowa oczywiście o haśle W jeden dzień dookoła świata, pod którym wystawcy ze szkół prezentowali swoje stoiska zaaranżowane w klimatach różnych krajów. Nie brakowało państw afrykańskich, Indii, Stanów Zjednoczonych czy Meksyku. Ten ostatni był przedstawiony przez Katolickie Szkoły Specjalne im. św. Antoniego z Padwy.

– Przygotowaliśmy podróż do Meksyku. W naszym namiocie można zobaczyć tamtejsze owoce i warzywa, a także dania i napoje. Można spróbować nachosów z różnymi sosami, a także różne wody smakowe. Mamy piękne dekoracje przygotowane przez nasze kreatywne plastyczki. Są sombrero i meksykańskie poncza – mówi Marzena Binek pracująca w Katolickich Szkołach Specjalnych.

Reprezentantka podkreśla także ideę, która przyświecała częstochowskiej imprezie przez lata.

– Impreza miała i ma celu integrować osoby niepełnosprawne z ogółem społeczeństwa, ponieważ ludzie Ci krępowali się, zwracali na siebie uwagę. Na przestrzeni lat dużo się zmieniło – osoby niepełnosprawne pojawiają się w wielu branżach. Pracuję jako doradca zawodowy i widzę, że liczba zatrudnienia niepełnosprawnych osób rośnie. Pracodawcy są bardzo zadowoleni z ich pracy i mogą na nich polegać. Są często osobami bardzo dokładnymi, potrafią pieczołowicie wykonywać zadane obowiązki. Impreza ma też na celu dobrą zabawę i miłe spędzanie czasu, ponieważ nikt inni, jak nasze dzieci nie potrafią się dobrze bawić – dodaje.

Wśród prezentujących był także m.in. Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa w Częstochowie. Dzień Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to okazja do wyjścia naprzeciw rodzinom niepełnosprawnych dzieci.

– Jesteśmy tu co roku, za każdym razem są to nowe wyzwania, ponieważ co roku jest inny temat przewodni i co roku pokazujemy siebie w innym wizerunku. Za każdym razem jesteśmy w stanie się pięknie przedstawić i zareklamować, ponieważ to świetna okazja do promocji naszej szkoły. Mamy nadzieję, że nasze uczestnictwo tutaj zachęci rodziców i uczniów, aby odwiedzili naszą szkołę oraz podjęli w niej naukę – oznajmia z nadzieją Magdalena Wilczyńska, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie.

Na wspólnym świętowaniu nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, stref sportu oraz fitness, a także poczęstunków z różnych stron świata.

BNO

Skip to content