5 kwietnia zapowiada się dla kierowców wyjątkowo. Obchodzimy dziś Dzień Grzeczności za Kierownicą. Niestety, według wielu uczestników ruchu drogowego – grzeczność na polskich drogach gości od święta. W końcu nawet najbardziej opanowanym kierującym zdarza się zdenerwować za kółkiem. Przyczyn irytacji może być naprawdę wiele. Nie da się przecież w pełni zredukować stresu podczas jazdy. Najważniejsze jest, aby nasza irytacja nie stała się ofensywna, a co gorsza – niebezpieczna dla pozostałych uczestników ruchu.

Grzegorz Nowak, kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych na Prawo Jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Częstochowie, przedstawił niepokojące wyniki badań z 2021 roku. Sonda została przeprowadzona przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie:

Około 80 procent kierowców zauważa agresywne zachowania innych kierujących pojazdami. Z kolei aż 30 procent z nich otwarcie przyznaje, że sami zachowują się agresywnie względem pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zachowania te dotyczą nie tylko kierowców, ale również rowerzystów i pieszych.

Zaniedbywanie grzeczności wydaje się być nieuniknione, szczególnie w dobie wiecznego pośpiechu. Kierujący często nie zdają sobie sprawy z tego, że łamią drogowy savoir-vivre. Jakie są najczęstsze przewinienia drogowców?

To przede wszystkim nieudzielanie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu, skręcanie z pasa ruchu przeznaczonego do jazdy na wprost, a także poganianie wolniejszych kierowców.

Brak kultury drogowej owocuje wieloma negatywnymi skutkami. Nieprzyjemności to jedna strona medalu. Niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, gdy nasza irytacja stwarza zagrożenie dla uczestników ruchu. To, czy w tym zakresie podejmowane są działania prewencyjne wyjaśnia oficer prasowa asp. szt. Barbara Poznańska:

Policjanci prowadzą takie działania pod kryptonimem „Stop Agresji Drogowej”. Wszystkie zachowania niezgodne z obowiązującymi normami należy zgłaszać. Funkcjonariusze odbierają zgłoszenia i na bieżąco zwalczają niebezpieczne zachowania.

Zgłoszeń dokonywać można na adres mailowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach lub stacjonarnie, w najbliższej jednostce Policji.

Co możemy zrobić, aby do maksimum zredukować nieuprzejmość na polskich drogach? Jakie postawy są pożądane?

Wzajemny szacunek wszystkich uczestników ruchu drogowego, zrozumienie i empatia to jedyne środki, które wpłyną na poprawę naszych zachowań, a co za tym idzie – także poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Grzeczność zapewnia wszystkim uczestnikom ruchu drogowego liczne benefity, jest podstawą etykiety kierowców. Dlatego właśnie, powinna być wpajana kursantom już od pierwszych chwil spędzonych za kierownicą – przypomina Grzegorz Nowak:
Dobre nawyki warto kształtować już od kursów nauki jazdy. Program szkolenia nowych kierowców przewiduje takie elementy. Drogowa grzeczność przekłada się również na egzamin na prawo jazdy. Egzaminator zwraca bowiem szczególną uwagę na sposób zachowania względem innych uczestników ruchu.

Wszystkim uczestnikom ruchu życzymy dziś podwójnych pokładów cierpliwości, spokoju i pogody ducha. Szerokiej drogi!

A.O

Skip to content